Ana Sayfa   Hastalıklara Göre Şifalı Bitkiler   Türkçe İsim İndeksi   Latince İsim İndeksi   Familya İsim İndeksi   Haber / Yazı  
 
Bitki İsimlerinde:

Hastalıklarda:

Latince İsimlerde:


yahudiotu
 Latince İsim : Solidago Virgourea
Familya :

Diğer İsimleri :

 • altın başak (Türkçe)
 •  

  altın başak hakkında gazetelerde haber çıkarsa TIKLAYIN size bilgi verelim

  Tıbbi Kullanımı ve Faydaları: 
  Kullanılışı : Bitkinin topraküstü kısımları kurutularak toz haline getirilir ve öylece veya suyla kaynatmak suretiyle kullanılır.
  En önemli özelliği idrar söktürücü olmasıdır. Henüz çalışmaların sonucu kesinleşmemekle beraber direk olarak böbrek fonksiyonunu arttırdığı düşünülmektedir. Özellikle bitkinin balzamik iyileştirici olması sebebiyle idrar yollarında taş düşürmek için iyidir. Çünkü hem idrarı artırarak taş düşmesini kolaylaştırır hem de balsamıyla taşın zedelediği yerlerin iyileşmesini çabuklaştırır. Ayrıca P vitamini içermesi sebebiyle varislerde tedaviye yardımcı olabilir. Hanımlarda adet kanamalarını azaltır, eklem romatizması ve egzemada fayda sağlayabilir, ayrıca aromatik kokusuyla mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı ortadan kaldırır. 50 gr. bitki 1 l. suda kaynatılıp günde 3 bardak içilir. Yine haricen yara iyileştirici olarak meşhurdur. Bunun için toz haline getirilen kuru yapraklar doğrudan yara üzerine konur.


  Uyarılar & Güvenlik: 

  Kaynaklar: 

     


  << Önceki : altınbaşakotu  |  Sonraki : japon soforası >>


  Rastgele Bitki