Ana Sayfa   Hastalıklara Göre Şifalı Bitkiler   Türkçe İsim İndeksi   Latince İsim İndeksi   Familya İsim İndeksi   Haber / Yazı  
 
Bitki İsimlerinde:

Hastalıklarda:

Latince İsimlerde:


Sarcopoterium spinosum
 Latince İsim : Sarcopoterium spinosum
Familya :

Diğer İsimleri :

 • abdestbozanotu (Türkçe)
 • Dorn Becher Strauch (Almanca)
 •  

  abdestbozanotu hakkında gazetelerde haber çıkarsa TIKLAYIN size bilgi verelim

  Tıbbi Kullanımı ve Faydaları: 
  saman nezlesi:
  bogmaca öksürügünde içilen şifali çaydan günde 3 defa birer fincan içilir.

  burun kanaması:
  buruna tuzlu veya normal su çekilir.

  adet kanaması (çok):
  genelde kramp çözücü etki içeren magnezyum içerikli besinlere ağırlık verilmelidir. bu mineral, sebze ve meyvede bolca bulunur. hatta, adet döneminden birkaç gün öncesinden başlanarak, magnezyum tabletleri de kullanılabilir.

  prostat büyümesi:
  hayvansal yağların tüketimi azaltılmalı, etkili baharatlardan ve tatlılardan kaçınılmalıdır. gün boyunca bol meyve yiyip, 2 litre civarında sıvı alınmalıdır. genelde soğuk meşrubatlar, ama özellikle soğuk bira, prostatın kısa sürede şişerek idrar yolunu tıkamasına neden olabilir. alkol tüketiminden vazgeçilmesi doğru olur. idrara çıkma ihtiyacı duyulduğunda, vakit geçirilmeden çıkılmalıdır. böylece, zaten yaş nedeniyle kalınlaşmış olan idrar torbası duvarlarının fazlaca zorlanması önlenmiş olur. idrarla birlikte kan görüldüğünde korkulmaması gerekir. çünkü bu durum, genellikle prostat iltihabında ortaya çıkar ve belin alt bölümüne uzanan ağrılara yol açar. vakit geçirmeden bir uzman doktora danışmak gerekir.

  adet kanaması (az):
  ısısı giderek arttırılan ayak banyoları uyarıcıdır ve adet kanamalarını güçlendirir. ayak banyosu yapılabilecek bir kaba, 30-35 derece sıcaklıkta bir miktar su konur ve banyoya başlanır. 5 dakika sonra, banyo suyuna yavaş yavaş daha sıcak su eklenerek, 5-10 dakika içinde su ısısı 40-45 dereceye kadar çıkarılır. banyo sonunda ayaklar kurulanır ve sıcak tutulur. ayak banyosuna, adet döneminden 7-8 gün önce başlanmalı ve kanama başlayana kadar sürdürülmelidir.


  Uyarılar & Güvenlik: 

  Kaynaklar: 

     


  << Önceki : Sarca indica  |  Sonraki : süpürge katırtırnağı >>


  Rastgele Bitki