Ana Sayfa   Hastalıklara Göre Şifalı Bitkiler   Türkçe İsim İndeksi   Latince İsim İndeksi   Familya İsim İndeksi   Haber / Yazı  
 
Bitki İsimlerinde:

Hastalıklarda:

Latince İsimlerde:


dişotu
 Latince İsim : Ammi visnaga
Familya : Apiaceae

Diğer İsimleri :

 • dişotu (Türkçe)
 • hiltan (Türkçe)
 • köşni (Türkçe)
 • dişhilali (Türkçe)
 • kürdanotu (Türkçe)
 • Khella (Almanca)
 •  

  dişotu hakkında gazetelerde haber çıkarsa TIKLAYIN size bilgi verelim

  Tıbbi Kullanımı ve Faydaları: 
  Kullanılışı : ACI lezzeti ve keskin bir kokuşu olan meyveleri kurutulduktan sonra suyla kaynatılıp içilir. Meyve sapları Ortadoğu'da kürdan olarak tüketilir.

  İçeriği : Reçine, sabit ve uçucu yağ, visnadin, kellin gibi maddeler taşımaktadır.

  Tıbbi Etkisi : Damar genişletici ve spazm çözücü etkileri vardır. Bu etkilerin kellin ve visnadin maddelerinden ileri geldiği düşünülmektedir. Spazm çözücü olmasıyla idrar söktürücü ve dolayısıyla boşaltım sistemindeki düşmeye müsait taşları düşürücü olarak rol oynayabilir. Dişotu bu amaçla asırlardan beri Ortadoğu ülkelerinde kullanılmaktadır. Eski Mısır'a ait Eber papirüslerinde dişotunun bu yörede sık görülen böbrek taşlarını düşürücü etkisinden bahsedilmektedir. 1946'da Mısırlı Eczacı Anrep tesadüfen bitkinin ününü duymuş ve üzerine araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalara göre de dişotunun spazm çözücü etkisinin idrar yollarından daha fazla bronşlara olduğunun anlaşılmasıyla astımda faydalanılmaya başlanmıştır. Spazm çözücü etkide başlıca sorumlu Kellin maddesidir. Zehirli olmaması, yan etki görülmeyişi ve etkisinin uzun sürmesiyle dişotu astımda nöbetler arasında, nöbet gelişini engellemek amacıyla kullanılabilecek iyi bir ilaçtır. Ancak acilen tedavi gerektiren astım nöbetlerinde dişotu uygun değildir. Damar genişletici etki ise, bilhassa kalbi besleyen koroner damarlarda kendini göstermekte ve visnadin sayesinde olmaktadır. Böylece kalp kaslarının kanlanması dolayısıyla beslenmesi artar. Angina denilen kalbin yeterli O2 alamamasından kaynaklanan ağrı ataklarını önlemek için kullanılabilir. Fakat başlamış ağrıları durdurmak için nitrat içeren çok daha kısa sürede etkiyebilen ilaçlar kullanılmalıdır. Dişotunun enfarktüs sonrası tedavide de destekleyici olarak verilebileceği bildirilmiştir. 100 gr. dişotu meyvesi, 1 lt. suda kaynatılarak günde 2 bardak içilir.


  Uyarılar & Güvenlik: 

  Kaynaklar: 

     


  << Önceki : dişotu (büyük)  |  Sonraki : Diş otu >>


  Rastgele Bitki