Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?


Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
Geçmişte de mutfaklarımızda yer Havlıcan, bilimsel adı ile Alpina officinarum bitkisi içerdiği şifa verici özellikleri ile dikkat çekiyor.
Geçmişten günümüzde mutfaklarda baharat olarak kendisine yer edinen Havlıcan, isteğe bağlı olarak çay şeklinde demlenilerek te tüketilebiliyor.
Bitkiden elde edilen çayın şifa özelliğini kaybetmemesi için ise en fazla 2 bardak tüketilmesi öneriliyor. Uzmanlara göre henüz tespit edilmiş bir yan etkisi bulunmayan Havlıcan’ın faydaları ise saymakla bitmiyor.
Yine uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre Havlıcan iştah açma özelliğinin yanı sıra mideyi güçlendiriyor.
Aynı zamanda mide ve bağırsakta oluşan gazları da gideren bu bitki, kış hastalıları olarak bilinen soğuk algınlığı, nezle ve gripte de etkili oluyor.
İdrarı ve balgamı söktürücü özelliği de sahip olan Havlıcan, hafızayı kuvvetlendiriyor, göğsü yumuşatıyor ve romatizma ağrılarına adeta savaş açıyor.
Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre ağız sağlığı açısından da oldukça önemli olan Havlıcan bitkisi, ağız kokusunu giderirken aft gibi ağız içi yaralarına da şifa oluyor.
Kadınlardaki akıntıları yok eden bitki (3gr) süt ile karıştırılıp tüketildiğinde ise içilirse cinsel gücü de artırıyor.
Hastalıklara göre hazırlanışı farklılık gösteren Havlıcan çay tarifleri ise uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanıyor; Romatizma için Havlıcan bir miktar balla karıştırılıp tüketilirken, balgam söktürücü özelliği için ise bitkinin eser miktarda bal ve ıhlamur ile kaynatılarak tüketilmesi gerekiyor.


Bu yazı 744 defa okundu