izlanda likeni


Diğer İsimleri :

island yoğsunu [Türkçe]
islanda likeni [Türkçe]
Islandische Moos [Almanca]

Latince Adı : Cetraria islandica

Familya : Parmeliaceae


Genel Bilgiler

Özellikleri : Nemli kayalıklarda yetişen mantarlarla simbiöz yaşayabilen alg türü bir bitkidir.
Yetiştiği Yerler : Adından da anlaşılabileceği gibi anavatanı İzlanda'dır. Bunun yanında Almanya'nın Türingen ve Harz ormanlarında, Alp dağlarında bolca olmak üzere, tüm dünyada benzer türleri yetişmektedir.
İçeriği : Likende önemli olarak likenin, dekstrolikenin likestrin, acı bir madde olan setrarasidi ve müsilaj vardır.
Bölgesi : Kumluk Araziler

Tıbbi Kullanımı

Kullanılışı : Likenfer toplandıktan sonra kurutularak sert fakat gevrek bir hale getirilir. İlaç olarak kullanılacağı zaman parçalanarak toz haline getirilir ve suyla karıştırılırak içilir. Kronik bronşit öksürüğü için içilecekse, suyla kaynatılıp, bu su dökülerek acı maddeler uzaklaştırılır, ikinci kez suyla karıştırılıp kullanılır.
Likenin maddesinin iştah açıcı ve yatıştırıcı, rahatlatıcı etkileri mevcuttur. Liken ayrıca 17. yy.'dan beri müshil olarak da bilinmektedir. Yine bu yıllarda verem tedavisinde kullanılmıştır. Müsilaj ve acı maddelerin etkisiyle mide tonusu ve kan dolaşımı artar, mide salgıları uyarılır. Bu etkiler sebebiyle, özellikle kronik gastritte rahatlama sağlayabilir. Bir fincan kaynar suya 1 çay kaşığı atılır ve 10 dk daha kaynatıp içilir. 3-4 ay sabah akşam olmak üzere bu tedaviye devam edilir. Kronik bronşit öksürüklerinde de müsilajın yumuşatıcı, acı maddelerin kan dolaşımını arttırıcı etkisiyle kullanılan geleneksel Batı Avrupa ilacıdır. Bir fincan soğuk suya 2 çay kaşığı liken konularak 1 gün beklenir. Ertesi gün içilir.


İlgili Makaleler / Haberler


İçerdiği Kimyasal Maddeler

Cetraria islandica

Cetraria islandica Hakkındaki Bilimsel Çalışmalar

Cetraria islandica

Bu bitki toplam 2439 defa görüntülendi