haşhaş


Diğer İsimleri :

afyon çiçeği [Türkçe]
Haşhaş [Türkçe]
Schlafmohn [Almanca]

Latince Adı : Papaver somniferum Linnaeus

Familya : Papaveraceae


Genel Bilgiler

Yumuşak yapraklı ve çiçekli, 1,5 metreye kadar uzayabilen, yıllık bir bitkidir. Kapsülü "afyon" adlı uyuşturucu, haşhaş tohumu ise "haşhaş yağı" adı verilen yenilebilir bir yağ içerir. İçerdiği uyuşturucu alkaloidlerden dolayı haşhaş ekimi sınırlandırılmıştır.

Tıbbi Kullanımı

Başta diş ağrıları olmak üzere ağrı ve sancılar ile ishali kesmekte, harici olarak kullanılır.

Haşhaş yağı yemeklerde ve sabun yapımında kullanılır. Haşhaşta bulunan afyon, uyuşturucu ve zararlı maddeler de içerdiği için uzman bir hekim gözetimi dışında kullanılmamalıdır. Kurutulmuş haşhaş yaprakları merhem haline getirilip ağrıyan bölgeye konursa ağrıyı keser. Afyonu çıkarılmış haşhaş tohumu yağ elde etmek ve çöreklere tat vermek için kullanılır.
Afyonun içerdiği maddeler vücuda ciddi etkilerde bulunur. Afyon öncelikle sinir sistemini etkileyerek ağrıları kesmesinin yanı sıra zihni bulanıklaştırır.
Konsantrasyonu ve kara verme yeteneğini azaltır.
Uyuşukluk ve uyku verir.
Solunumu zayıflatır.
Kalp atışlarını yavaşlatır ve tansiyonu düşürür.
Bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa neden olur.
Cinsel isteği ve gücü azaltır.
Ayrıca afyon bağımlılık yapabilir.
Özellikle sürekli kullanımda organların çalışmasını bozar.
Vücudu zayıflatır.
Vücut direncini ve hafızayı azaltır.
Ruh sağlığını bozar.
Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. Bilhassa hâricen kullanılan bâzı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı dindiricidir. Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi sûretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta elde edilen yağ, bâzı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddeli dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler / Haberler


İçerdiği Kimyasal Maddeler

Papaver somniferum Linnaeus

Papaver somniferum Linnaeus Hakkındaki Bilimsel Çalışmalar

Papaver somniferum Linnaeus

Bu bitki toplam 4369 defa görüntülendi