Warning: mysql_data_seek(): Offset 0 is invalid for MySQL result index 7 (or the query data is unbuffered) in /home/ebitki/depo/db.inc.php on line 38
Adaçayı sakinleştirici ve düzenleyici | ebitki.com

  Ana Sayfa   Hastalıklara Göre Şifalı Bitkiler   Türkçe İsim İndeksi   Latince İsim İndeksi   Familya İsim İndeksi   Haber / Yazı  
 
Bitki İsimlerinde:

Hastalıklarda:

Latince İsimlerde:


Tüm Makaleleri Göster

Adaçayı sakinleştirici ve düzenleyici

Kullanılan Kısmı: Çiçekleri, yaprakları

Özellikleri:
Kuvvet verici, iştah açıcı, gaz giderici, sindirim düzenleyici, kanı temizleyici, iltihap giderici, gece terlemelerini önleyici, kan şekerini düşürücü, kramp giderici, nefes açıcı.

Kullanım Alanları:

Gece terlemelerinde, ağız, boğaz, bademcik ve diş iltihaplarında, menapoz dönemindeki kadınlarda, balgamlı öksürüklerde, kramplarda kullanılır.

Kullanım Şekli:

Çay şeklinde; bir çay kaşığı bitki bir su bardağı kaynamış suda beş dakika bekletilerek hazırlanır.

Gargara olarak; çay şeklinde hazırlanır, ılıdıktan sonra gargara yapılır, iki saatte bir tekrarlanır. Bu şekilde hazırlanan su ile derideki yaralara pansuman da yapılabilir.

Önerilen Hastalıklar : Sinir hatalıkları tedavisinde, gece terlemeleri, aşırı terlemelerde, kramplar, anjin, bronşit, astım, damar sertliği, felç, bedensel ve ruhsal bitkinlik, anne sütünün azalması, adet düzensizlikleri, menapoz dönemindeki sıkıntılar, safra yolları rahatsızlıkları, şeker hastalığı. Adaçayı organizmanın ifrazat fonksiyonlarını çok iyi düzenleyici bir bitkidir.

Not: Grip ve nezle salgınlarında oturduğunuz odada adaçayını kekikle beraber kaynatırsanız odayı dezenfekte eder.

Kullanım şekli ve dozu: 4 bardak suya 80 gr. konularak haşlanır. 5 dakika demlendirilir. Günde üç kere birer bardak içilir.

Yan Tesirleri: Tansiyonu yüksek olanlara günde 1 bardaktan fazlası yasak. Hamilelere ve karaciğer iltihabı olanlara yasak.

Bu yazı 1916 defa okundu

Kaynak : http://www.milligazete.com.tr/haber/11375

Eklenme : 2011-11-18


Rastgele Bitki