incir


Diger Isimleri :

ballidari [Türkçe]
bardacık [Türkçe]
incir [Türkçe]
İncir ağacı [Türkçe]
yemiş [Türkçe]
Feigenbaum [Almanca]

Latince Adi : Ficus carica

Familya : Moraceae


Genel Bilgiler

İncir anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya (Türkiye'den Afganistan'a kadar) olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesidir.
İncirin Dünya'daki en büyük üreticisi Türkiye'dir. Başlıca ihracat ürünlerimizdendir. Ege bölgesinde tarımda ön planda yer alır. Türkiye'de en fazla Aydın ve İzmir yöresinde yetiştirilir.
Meyvelerinin besin değeri yüksektir. Meyvaların bileşimini %30-40 şeker, A,B,C vitaminleri oluşturmaktadır. Çok lifli bir besin olan incir sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Özellikle kuru incirde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve protein bulunur.

Tibbi Kullanimi

Meyvalarından hazırlanan infusyon özellikle çocuklarda kullanılabilen bir müshildir. Yapraklarındaki süt, "incir sütü" olarak bilinir ve halk arasında siğillere karşı kullanılır. Türün taze yaprakları ise, lapa halinde yaralara karşı tedavide halk ilacı olarak kullanılagelmiştir.
İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Nezle ve bronşite faydalıdır. Özellikle Kuru incir balgam söktürür. İncir, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur. Basura iyi gelir. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır.
İncirin meyvesi yaş ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapılır.
kabızlık:
incir kürü çok iyi sonuç verebilir. iyice yıkanan 3-5 kuru incirin üstüne, akşamdan 1 bardak su eklenir ve sabaha kadar bekletilir. sabahleyin aç karnına, önce incirler yenir, üstüne de incir suyu içilir. bu kürün 3-4 hafta uygulanması gerekir. incir, mide-bağırsak mukozasını kalıntılardan, balgamlardan temizler ve rahat çalışmasını sağlar. şeker hastalarının uygulaması doğru olmaz.


siğil:
yeni koparılmış incir yaprağının sütü, siğilin üzerine sürülür. sabah akşam tekrarlanır.


Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Enerji verir.

Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Ficus carica

Ficus carica Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Ficus carica

Bu bitki toplam 205 defa okundu