ısırgan


Diger Isimleri :

ısırgan [Türkçe]

Latince Adi : Urtica

Familya : Urticaceae


Genel Bilgiler

Isırgangiller familyasının örnek bitkisidir. Dünyanın tüm ılıman bölgelerine yayılmış Urtica cinsi 50 kadar bitki türünün ortak adı Isırgandır. Bunlardan 5 türü ülkemizde toprağı nemli olan kırlarda, yol ve tarla kenarlarında, bahçelerde ve duvar diplerinde sıkça görülür, 1 m. kadar boylanabilen, üzeri ısırıcı tüylerle kaplı, bir ya da çok-yıllık bitkilerdir. Yaprakları karşılıklı çapraz dizilişli, kenarları dişli, ucu sivri ve oval biçimlidir. Yaprak koltuklarından çıkan yeşilimsi renkli, tek eşeyli çiçek kümeleri yaz başından sonbahar başına kadar açar. Isırganın gövdesi dört köşe kesitli ve tüylü: kökü rizom gibi çok yayılıcıdır. Bitki, döktüğü minik tohumlarıyla ya da yayılıcı köklerinin fılizlenmesiyle çoğalır.
Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve değildiğinde insan tenini yakan ısırıcı tüylerinde formik asit ile tüm bitkide histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunur. Bazı yerlerde pazarlarda satılan ısırgan, suda kaynatıldığında yakıcı etkisini yitirdiği, yararlı ve güçlü bir besin olduğu için haşlanarak ıspanak gibi pişirilip yenir. Kurutulduğunda iyi bir hayvan yemi olur.

Tibbi Kullanimi

Büyük ısırgan (U. dioica) ve Küçük ısırgan (U. urens) en sık rastlanan, her yerde bulunuşu ve kolay uygulanışıyla tıbbi etkilerinden en çok yararlanılan türleridir.
• Toniktir. Bedeni güçlendirir ve destekler.
• Burun kanamaları ve kadınlarda dölyatağı kanamalarında doku ve damar büzücü özellikleriyle kanamayı kesici etki yapar.
• İdrar söktürücüdür.
• İştah açıcıdır.
Bu etkilerinden yararlanılmak üzere, ısırgan çiçek açtığında gövde, yaprak ve çiçekleri hep birlikte toplanarak gölge yerde kurutulur. 1-3 tatlı kaşığı kurumuş ısırgan karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde üç kez birer bardak olarak içilir.
• Isırgan, romatizma ve siyatik ağrılarına karşı etkilidir.
• Saç ve tırnakların ana maddesi olan keratini güçlendirerek saç dökülmelerini ve tırnak kırılmalarını önler.
• Çocuklarda oluşan egzamada ya da sinirsel kökenli cilt rahatsızlıklarında etkilidir.
Bu durumlarda ısırganın infüzyonu ya da daha iyisi dekoksiyonu kullanılır. Dekoksiyonun hazırlanması için 3-4 tatlı kaşığı kurumuş ısırgan karışımı alınır. Kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra kısık ateşte ısıtma işlemi 15 dakika daha sürdürülür. Elde edilen dekoksiyon romatizma ve siyatik ağrılı yerlere ılık olarak uygulanırken elle ovuşturularak o bölgeye yedirilir. Saç dökülmelerinde bu dekoksiyonla friksiyon yapılır. Tırnak kırılmalarında tırnaklar dekoksiyona batırılır. Egzama ve diğer deri şikayetlerinde aynı dekoksiyon dıştan uygulanır.

alerji:
100gr. ısırgan otu + 100gr. kırkkilit otu karışımını çay gibi demleyip, günde 3 çay bardağı içmek ve bu tedaviye en az 20 gün devam etmek gerekir. şahtere otu çay gibi demlenip, sabah akşam 1 su bardağı içilebilir. birer çorba kaşığı acı yonga ve ravend çini, demlenip sabah akşam birer bardak içilir. kaşınan bölgeye oğulotunu haşlayıp ezerek koyarsanız kaşıntı geçer.


deri(kuru):
derinin, içindeki boşlukları doldurarak, pürüzsüz ve sıkı olmasını sağlayacak albüminli maddelere ihtiyacı vardır. bedenin bu maddeleri oluşturabilmesi için uygulanması gereken beslenme biçimi aşağıdaki gibi olmalıdır. özellikle, bakir ve demir içerikli besinlere öncelik tanınmalıdır. bakir, baklagillerde, demir ise, karaciğer, ısırgan otu, baklagiller ve kepekli ürünlerde bulunur. ayrıca, bolca c vitamini.


eklem iltihabı:
günde 1-2 bardak ısırgan otu-atkuyruğu çayı rahatlatıcıdır. çay, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilmelidir.


alerji:
histamin maddesini, ısırgan otu çayının da zararsız hale getirebildiği söylenebilir. günde 2-3 bardak ısırgan otu çayı, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilmelidir.


bayanlarda beyaz akıntı:
ısırgan (yaprak) 25 gram
koyunotu (çiçekli sürgün) 35 gram
civanperçemi (yaprak) 40 gram
yukarıdakiler karıştırılır ve 1 litre suda 10 dakika kaynatılır, süzülür
günde toplam 4 çf yemek aralarında içilir.


romatizma:
ısırgan otu çayı, bedendeki ödemin, zehirli maddelerin ve asitlerin sağlıklı biçimde dışkılanabilmesini sağlayabilir. ayrıca, bol miktarda demir ve c vitamini de içerir. günde 2-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. 2-3 haftalık bir kürden sonra 1 hafta ara verilip, aynı küre yeniden başlanabilir.


şeker hastalığı:
ısırgan otu çayı, günde 2-3 bardak, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilir.


prostat büyümesi:
ısırgan otu çayı, prostat büyümesine karşı başarıyla kullanılabilir. ayrıca, c vitamini ve demir de içerir, kanı temizler ve özellikle idrar yolları ve mesane iltihabını tedavi edebilir. günde 2-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilmelidir.


demir eksikliği:
ısırgan otu, bol miktarda demir, a ve c vitamini içerir. demir ve c vitamini birlikte alındığında, sindirilme oranı çok yüksek olacaktır. günde 2-3 bardak ısırgan otu çayı, tatlandırılmadan içilmelidir.


akciğer rahatsızlıkları:
ısırgan tohumu, karabiber, mürsafi, bal ve hardal eşit miktarda karıştırılır ve sabah akşam birer çorba kaşığı yenir.


Dıştan tatbik edildiği zaman iç organlarda biriken kanı çeker. Burun kanamalarını keser. Balgam söktürür.

Ilgili Makaleler / Haberler

  • Isırganın faydaları bilimselleşti

  • Icerdigi Kimyasal Maddeler

    Urtica

    Urtica Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

    Urtica

    Bu bitki toplam 137 defa okundu