Popüler Yazilar

 1. Ginseng ve Faydaları
 2. Hibiskus Çayının Faydaları
 3. Akciğerleri Temizleyen Bitk...
 4. Göz İltihabı için Şifalı Bi...
 5. Ceviz ağacının altında nede...
 6. Gribe Karşı Doğal Yöntemler
 7. Hatmi Çiçeğinin Faydaları
 8. Kırlangıç Otunun Faydaları
 9. Limonlu Suyun Faydaları
 10. Papatya Çayının Faydaları

eğirotu


Diger Isimleri :

egrikökü [Türkçe]
Kalmus [Almanca]

Latince Adi : Acorus calamus

Familya : Aroideae


Genel Bilgiler

Yılanyastığıgiller familyasındandır. Anayurdu Hindistandır. Ama Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarına kadar yayılmış çokyıllık otsu ve rizomlu bir su bitkisidir. Anadoluda Sapanca, Yeniçağa ve Beyşehir göllerinin kıvılarında bol bol yetişir. 50-125 cm. boylanabilir. Şerit yaprakları: yaz ayların açan siyahımsı erguvani renkte tıkız başa çiçekleri vardır. Bu çiçekler daha sonra yeşilimsi renkli meyvelere dönüşür. Bitki, humlarıyla ya da daha çok rizomlarının sürgün vermesiyle çoğalır.
Eğirotu % 3 oranında uçucu yağ, yapışkan bitki sıvısı, acı esans, glikozit, tanen ve akorin adlı acı maddeyi içerir.

Tibbi Kullanimi

Osmanlı imparatorluğu döneminde eğirotu sağlığa yararlı özellikleri nedeniyle sıkça kullanılmış ve Evliya Çelebi ünlü Seyahatname adlı yapıtında, bitkinin niteliklerinden övgüyle söz etmiştir. Eğirotunun bu tıbbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:
• Sindirim sistemi için çok iyi bir toniktir. Sindirim işlemini kolaylaştırır. Gastrit ve mide ülserlerinde iyileştirici etkiler yapar.
• Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Karın ağrılarını geçirtir.
• İştahı açar. Diyareyi keser.
• Yatıştırıcıdır. Spazm çözücü etkileri vardır.
• Terleticidir. Beden ateşini düşürür.
• İdrar ve adet söktürücü etkileri de vardır.
Bütün bu etkileri sağlamak üzere, eğirotunun rizomu (kökgövdesi), sonbahar başı ile ortası arasında bulunduğu çamurlu topraktan kanca kullanılarak sökülür. Yaprakları ayrılıp rizomu iyice temizlenir. Uzunlamasına ikiye bölünür ve gölge bir yerde kurutulur. Kuruyan kökleri dilimlenir. Bunlardan 2 tatlı kaşığı alınır, üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Her yemekten yarım saat önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

prostat:
100g. eğir kökü, 5lt suda, 2.5lt kalıncaya dek kaynatılır. günde 3 öğün, yemeklerden yarım saat önce, 1 çay bardağı içilir. aynı miktarda kereviz tohumu da aynı şekilde hazırlanarak günde 3 öğün, yemeklerden 15dk. önce, 1 çay bardağı içilir.


hazımsızlık:
egir kökü: ince kiyilmiş 1 çay kaşigi dolusu kök, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. öglen ve akşam yemeklerinden yarim saat kadar önce, tatlandirilmadan içilir. çok uzun süreli kullanilmamalidir. hamileler kullanmaz.Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Acorus calamus

Acorus calamus Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Acorus calamus
Bu bitki toplam 6.130 defa görüntülendi

Popüler Bitkiler
 1. devedikeni
 2. Acı pelin
 3. Eşek hıyarı
 4. kayakoruğu
 5. Dorn Becher Strauch
 6. Ägei Herbstzeitlose
 7. isveç iksiri
 8. Cayennenpfeffer
 9. Bitterklee
 10. Acem lalesi

Merak Ettikleriniz
• Soru ve Cevaplar
Positive SSL