Meme Kanserinden Koruyan 7 Besin


Meme Kanserinden Koruyan 7 Besin
Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden olan meme kanseri için her geçen gün yeni bir bilinçlendirme kampanyası yapılırken diğer taraftan da dünyanın dört bir yanında tedavi yöntemleri ve önleyici önlemler konusunda araştırmalar devam ediyor.
Bu araştırma sonuçlarına göre meme kanserinin oluşumunu ve kanser hücrelerinin gelişimini engelleyen 8 besinin tüketimi kadınlar için meme kanserini ve gelişimini önlemede yardımcı oluyor…

İşte mucizevi 7 besin…

ERİK VE ŞEFTALİ
ABD’de yapılan bir araştırmaya göre erik ve şeftalinin içinde bulunan ve polifenol adı verilen iki tip antioksidan bu iki meyvenin, uzmanların “süper yiyecek” olarak adlandırdıkları yaban mersiniyle bile yarışmasını sağlıyor.
Polifenol ismi verilen bu antioksidan madde sağlıklı hücrelere hücum eden ve meme kanserine neden olan hücrelerin ölmesini sağlıyor.

BROKOLİ
Michigan Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde görüldü ki brokolinin içinde yer alan bir madde ise meme kanseri hücrelerinin sayısının azalmasını sağlıyor.
Ancak brokoliyi haşlamadan mümkün olduğunca çiğ yemek tavsiye ediliyor çünkü haşlamak içindeki önemli maddelerin kaybolmasına neden oluyor.

BALIK
Kanser araştırmalarında en az 10 yıl balık yağı takviyesi almanın, meme kanserinin en yaygın türüne yakalanma riskini düşürdüğü ortaya çıktı.
Bunun sebebinin de omega 3 yağı olduğu düşünülüyor. Ancak hap içmek yerine her yönden faydası bulunan balığı bol bol tüketebilirsiniz.

CEVİZ
Marshall Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmada iki gruba ayrılan farelerin birine ceviz, diğerine ise kalori olarak aynı fakat ceviz olmayan bir diyet uygulandı.
34 gün süren diyetin sonunda ceviz yiyen farelerde tümörün büyüme oranı yemeyenlere göre yarı yarıya daha az olduğu ortaya çıktı. Bu da yine cevizin omega 3 bakımından zengin olmasına bağlanıyor.

ZEYTİNYAĞI
Akdeniz Mutfağı’nın mucizesi zeytinyağı… Doğal, sızma zeytinyağında bulunan antioksidanlar ve doymamış yağ da kötü huylu hücrelerin büyümesini engelliyor. Akdeniz ülkelerinden İspanya’da yapılan meme kanseri araştırmalarında meme kanserinin daha az görüldüğü ortaya çıktı

MAYDANOZ
Maydanoz da kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen bitkilerden. Missouri Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim adamları tarafından ortaya çıkarılan bu bilgiye göre her gün birkaç tutam taze maydanoz yenilmesi öneriliyor.

LİFLİ BESİNLER
Amerikan Beslenme Kliniği Dergisi’nde yapılan bir çalışmaya göre yediğiniz lifli besin miktarı ile meme kanseri arasından yakından bir ilişki var.
Ne kadar çok lifli besin yani özellikle sebze tüketirseniz meme kanseri riskiniz o kadar düşer.
Bulgur, kuru fasülye, mercimek türü baklagiller ile enginar gibi Türk Mutfağı’nın vazgeçilmez yemeklerini tüketmeniz yeterli.


Bu yazi 199 defa okundu