Kiraz: Aspirin gibi Meyve


Kiraz: Aspirin gibi Meyve
Meyve ve sebzelerin şifa deposu olduğunu belirten uzmanlar, 20 kirazda 12 - 25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunduğunu, bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazla olduğunu söyledi.

Vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin faydaları saymakla bitmiyor. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kiraz, güçlü bir ağrı kesici. 20 kirazda 12 - 25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunuyor ve bu maddenin ağrı kesici etkisi aspirinden on kat daha fazla. Vücudun başlıca düşmanı olan kolesterolün hiçbir meyvede bulunmadığını söyleyen uzmanlar, meyvelerin doğal şeker içerdiğini, çok meyve tüketiminde beyindeki sinir hücrelerinin geliştiğini, meyve yemenin hafızayı canlandırdığını kaydetti. Meyvelerin mükemmel lif kaynağı olduğunu vurgulayan uzmanlar, vitamin ve mineral açısından çok zengin olan meyvelerin kalorilerinin az olduğunu ve kilo aldırmadığını dile getirdi.

Kolesterolü ve kan şekerini düşüren kirazın, kabızlığı da giderdiğini anımsatan uzmanlar, “Kirazda bulunan flavanoidler, vücuttaki zehri temizliyor ve antioksidan etki yapıyor. Kiraz, nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur, böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve varsa zamanla döker. Safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur. Ayrıca yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlamaktadır” diye konuştu.Bu yazi 226 defa okundu