çay


Diger Isimleri :

çay [Türkçe]

Latince Adi : Camellia sinensis

Familya :


Genel Bilgiler

Çaygiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Çin ve Güneydoğu Asya olan çay, günümüzde tropikal ve astropikal iklimi olan birçok yerde, değişik kültür formlarıyla yetiştirilmektedir. Ülkemizde de Doğu Karadeniz bölgesinde, Rize ve çevresinde çay üretimi başarıyla sürdürülmektedir. Çay, başlıca üç ana doğal türü ve bu türlerden elde edilmiş pek çok melezi olan, bazı türlerinde boyu 20 myi bulan ama sürekli budanarak boyu kısaltılan, böylece ortalama boyu 1,5-3 m. olabilen çokyıllık ağaççıktır. Kısa saplı, almaşık dizili, derimsi yapılı, uzunca ve sivri uçlu, kenarları dişli yaprakları vardır. Çiçekleri beyaz: bazı türlerde hafif sarı ya da pembemsi renkli ve hafif kokuludur. Bitkinin tohumlarını taşıyan meyvesi odunsu yapılı, üç gözlü ve kapsül biçimlidir. Çay bitkisi yılda ortalama 1.500 mm.lik düzenli yağış alan iklime gereksinir. Doğrudan güneş gören asitli, derin, süzek ve özellikle kireçsiz topraklan sever. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.
Dünyada en çok tüketilen içitlerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli işlemler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazırlanır. Kara ve yeşil çay adları verilen, iki önemli türü vardır. Kara çay daha çok sevilerek tüketilir. Çay yapraklarında kafein, tein, teofillin, teobromin alkolitleri, tanen, uçucu yağ ve az da olsa B vitamini bulunur, insanda tutkunluk derecesinde çay içme isteği yaratan, çayın içerdiği kafein ve tein adlı maddelerdir.

Tibbi Kullanimi


• Aşırı içilmemek koşuluyla bedeni ve sinirleri uyarmada olumlu etkileri vardır.
• Midevidir: Sindirimi kolaylaştırır.
• Peklik vericidir, özellikle yeşil çay diyareye karşı kullanılabilir.
• Terleticidir. Şekersiz içtiğimizde sıcak havalara dayanmamızı sağlar.
Bu etkileri sağlayabilmek ve sözgelişi 6 büyük fincan tüketebilmek üzere çay şöyle hazırlanır: Piyasada satılan çaylardan alınır. 1-1,5 litre kadar su kaynatılır. Demliğe konan 3-4 tatlı kaşığı çay üzerine bir miktar kaynar su dökülür. Geri kalan suyun çaydanlıkta ve kısık ateşin üzerinde kaynatılmasına devam edilirken demlik de çaydanlığın üzerinde durur, işlem 20 dakika sürdürülürken demlikteki çay demlenmiş olur. Böylece demlenen çaydan fincanlara uygun miktarda konur ve üzeri çaydanlıktaki sıcak suyla tamamlanır. Bu şekilde hazırlanmış olan çay, kişinin seçimine bağlı miktarda içilir.
• Ayrıca çayın doku büzücü ve mikrop kırıcı etkileri de vardır. Bu özelliklerinden mikrop kapmış ya da kanlanmış gözlerin çay banyosuyla iyileştirilmesinde yararlanılır.
Yukardaki tarife göre demlenip hazırlanmış çaydan bir fincan alınıp ılıtılır. Ve şikayet konusu göze bu çayla kompres yapılır. Bu yöntem geleneksel ve ilkel gibi görünse de, gözlerin iyileştirilmesinde etkili olur.
UYARI
• Çayın aşırı miktarda tüketilmesi uykusuzluk ve kalp çarpıntısına neden olabileceği gibi, başka sakıncalar da doğurur, özellikle yüksek tansiyonu: kalp ve sinir rahatsızlıkları bulunanlar, böbreklerinde kum ya da taş, bağırsaklarında peklik illeti çekenler, olabildiğince çaydan uzak durmalıdır.

Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran ve yaşlanmayı yavaşlatan antioksidanlar içerir. Japonların fazla sigara içtikleri halde uzun olan yaşamlarını yeşil çaya borçlu oldukları söylenir. Fareler üzerine yapılan denemelerde sigara dumanında bulunan kanser yapıcı bir madde olannitrozamine tabi tutulan farelerde yeşil çay verilenler %45 oranında daha az akciğer kanserineyakalanmışlardır. Yine UV ışınlarına maruz bırakılan farelerin yeşil çay içirilenlerinde tümör büyüme oranı yavaşlamıştır.
Yeşil çay kolestrol düzeylerini düşürmede oldukça iyi bir bitkidir. Günde 3 yumurta sarısı yiyen insanların yeşil çay içerek kolestrol düzeylerini koruduğu tesbit edilmiştir.
Yeşil çaydaki kafein siyah çaydakine göre üçte bir oranında daha az olduğundan bu da bir tercih sebebi olabilmektedir.
Yeşil çay nefes kokmasına ve diş çürümelerine sebep olan bakterileri öldürebilen kimyasallar içerir.
Yeşil çay bir çok farklı türdeki kanserin başlamasını ve ilerlemesini inhibe etmektedir.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallateadlı antioksidanın kanser hücrelerinin büyümesive bölünebilmesi için ihtiyaç duyulan bir enzimi durdurabildiği gösterilmiştir.
Yeşil çay akciğer kanserinden başka kolon, yemek borusu, prostat, pankreas, mide ve göğüs kanserlerine karşı da koruma sağlar.
Yeşil çay serbest radikalleri kontrol altında tutar.
Yeşil çay LDL kolestrolün oksidasyonunu engelleyerek kalp hastalığına karşı koruma sağlar.
Yeşil çay soğuk algınlığına karşı da koruyucudur.
Yeşil çay kan dolaşımını düzenler damar yapısını korur.
Yeşil çay içeriğindeki tanenden dolayı ishali önleyicidir, yanlız tanenin çıkması için daha uzun süre demlemek gerekir.

Yan Etkileri:

Çocuklarda, hamilelerde, emziren annelerde, kalp, böbrek ve mide rahatsızlıkları olanlarda önerilmez.

Tıbbi Bakış Tarzı:

Ağız sağlığı: Yeşil çay zararlı bakterilerin oluşturduğu gingivitis leri önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay dişlerin üstünde plak oluşumunu önler, polifenol ve florit içeriği nedeniyle de dişçürümelerini önlemeye yardımcı olur. Diş çürümelerinden sorumlu streptococcus mutans bakterilerinitamamen önler.
Yeşil çay içeriğinden dişlere sızan tanninler, catechinler ve fluoride dolayısı ile diş enamelininasitlere karşı direncini arttırır.
Anti-toksikliği: Yeşil çayiçeriğindekiçay polifenollerinedeniyle karaciğeri alkolün toksik etkilerinden korur.
Yeşil çay MPTP nin nörotoksik etkilerini önlemede yardımcı olur.
Yeşil çaydiyetsel yağların absorpsiyonunu kolaylaştıran sindirim enzimlerinin üretimini bloke ederek diyetsel yağların absorpsiyonunu yaklaşık % 40 oranında azaltır.
Yeşil çayiçeriğindeki ninhydrin maddesinden dolayı kan pıhtılaşmasıyla ilgili içsel bir kimyasal olan thromboxane A2 nin üretimini engeller .
Yeşil çayaflatoxininkaraciğerdeki oksidasyonunu engelleyerek gıda yolu ile gelen aflatoksininnötralize edilmesine yardımcı olur.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla demirin serbest radikal oluşumlarını teşviketmesini engeller.
Yeşil çay sigara dumanının kanserojen etkilerini azaltır.
Yeşil çay platelet aggregating factor'>platelet aggregating factor denilen enzimi engelleyerek onun fazlasının atherosclerosis esebep olmasını engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla activator protein 1 in aktivitesini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla kanser hücrelerindeki Nuclear Factor-Kappa Bnin aktivitesini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla p-450 enzimlerinin aktiflediği heterosiklikaromatik aminlerin kanserojenliğini azaltır.
Yeşil çay nitrozaminlerin kanser başlatma kabiliyetlerini engeller.
Yeşil çay yükselmiş Tumor Necrosis Factor-alphaseviyelerini düşürür.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla vücut hücrelerini radyoaktivite hasarlarından korur.
Yeşil çay cilde sürüldüğünde güneşin U.V ışınlarının deride yapacağı hasarları azaltır.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla UV-A ve UV-B ışınlarının deriye zarar verme kabiliyetini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallateve epicatechin gallateınantioksidanözelliği dolayısıyla asbestin alyuvar ve macrophages lara hasar verme kabiliyetini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla thrombin in kan pıhtılarını yapıştırmakabiliyetini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla çeşitli kanser formları ile ilişkisi olanornithine decarboxylase enzimini engeller.
Yeşil çay deri pigmentasyon problemleri olan kişilerde tyrosinase enzimini engelleyerek faydalı olur.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla kanser hücrelerinin collagenasesalgılamasını engeller ve yine UV ışınlarının derideki collagenase ı aktive etmesini engelleyerek collagenase ı inhibe eder.
Yeşil çay bağırsak ve salyalardaki amylase enzimini inhibe eder.
Yeşil çay 5-Alpha Reductase (Type 1) ,Catechol-O-Methyltransferase ,Cyclooxygenase-2 enzimlerini inhibe eder.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallate, epicatechin gallateve theaninenedeniyle doxorubicin in kalp kaslarına hasar vermesini önlemeye yardım eder.
Deri: Yeşil çay cilde sürüldüğünde güneşin U.V ışınlarının deride yapacağı hasarları azaltır. Işınsal hasarıve ışınsal yaşlanmayıminimize eder. U.V ışınlarının hasar vermeye çalıştığı epidermis deki langerhanshücrelerini korur.

Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla güneş yanıklarını önlemeye yardım eder.
Dışkılama sistemi: Kronik böbrek yetersizliği hastalarında böbrek fonksiyonlarını destekler.
Yeşil çay bir diüretik olarak idrar üretimini teşvik eder.
Gözler-görüş: Yeşil çay çay polifenollerinden catechin leri içermesinden ötürü gece körlüğünden muztariphastalarda gece görüşünün gelişmesine katkıda bulunur.
Hücreler: Yeşil çay serbest radikallerin gap junction lara yapacağı hasarı önlemeye yardımcı olur.
İmmün sistem: Yeşil çay iltihaplanmayı azaltır.
Yeşil çay NK lenfositlerinin fonksiyonlarını geliştirir.
Yeşil çay polifenoller ve gallocatechin'ler içermesi nedeniyle bazı kanser türleriniiyileştirmeye ve önlemeye yardım eder.
Yeşil çay NK lenfositlerinin fonksiyonlarını geliştirir.
Yeşil çay tümörlere sebep olan radyasyonun tekrarını azaltır ve yine ani tümör oluşması ve kimyasallarla tümör oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay içeriğindeki özellikle epigallo catechin gallatedolayısıyla tümör hücrelerindeki DNA üretimini oldukca iyi bir şekilde engeller.
Yeşil çay angiogenesis prosesini engeller.
Yeşil çay kanser hücrelerinin vücudun diğer organlarına metastasını'>metastasını engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla kanser hücrelerinin collagenasesalgılamasını engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla kanser metastası ile ilgili urokinaseenzimini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla kanser metastası ile ilgili 2 adetproteolytic enzim MMP-2 ve MMP-9 u engeller.
Yeşil çay birçok kanser hücresinde apoptosis i uyarır.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla göğüs kanserini engellemeye yardım eder.
Yeşil çay barsak kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay duodenal kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay esophageal kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla p-450 enzimlerinin aktiflediği heterosiklikaromatik aminlerin kanserojenliğini azaltır.
Yeşil çay akut myeloblastic tipteki lösemi hücrelerinin hızla çoğalmasını engeller.
Yeşil çay karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay karaciğer kanserinde bir risk faktörü olan Aflatoxin in toksik etkisine karşı koyar.
Yeşil çay akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay melanoma nın gelişmesini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay içeriğindeki çay polifenolleridolayısıyla nitrat ve nitritlerin midede kanserojen nitrosaminlere dönüşmesini engeller.
Yeşil çay içeriğindeki theaninedolayısıyla doxorubicin in etkinliğini arttırarak yumurtalık kanserinin iyileştirilmesinde yardımcı olur.
Yeşil çay pankreas kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çay içeriğindeki çay polifenolleridolayısıyla polinükleer aromatik hidrokarbonlarınkanserojenliğini azaltır.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallatedolayısıyla prostat kanserini önlemeye yardımcı olurve prostat kanser tümörlerini küçültür.
Yeşil çayderi kanserinin başlangıç, gelişme ve ilerleme kademelerini çeşitli mekanizmalarla engeller.Bunlar DNA nın engellenmesi, kanserojenlerin bağlanması, serbest radikallerin söndürülmesi, cytochrome P-450 nin engellenmesi, hücresel iletişimin onarımı, epigallo catechin gallate içeriğinedeniyle arachidonic asit metabolizmasını engelleme gibi mekanizmalardır.Sebep olan kanserojenlerin aktivasyonunu engelleyerek melanoma nın önlenmesine yardımcı olur. Günlük 1000 mg çay polifenolü almak mide kanserinin tekrarlamasını azaltır.
Yeşil çayakciğer kanserini ve sigara kaynaklı akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çayleukoplakia yı küçültür.
Yeşil çaybazı zararlı bakterileri engeller veya öldürür.Bordetella pertussis(bağırtılı öksürüğe sebep olur) - Clostridium(bazı türleri) - Mycoplasma pneumoniae - Mycoplasma orale - Staphylococcus aureus(Methicillin dirençli tipi dahilStaphylococcus epidermidis - Vibrio cholerae -
Yeşil çaybirçok virüsün yeniden üremesini engeller.
Yeşil çay yükselmiş tümor Necrosis Factor-a seviyelerini düşürmesinden dolayı hepatit-C virüsününenfeksiyonunda iyileştirme yaptığı düşünülür.
Yeşil çay Herpes Simplex Viruse-1 ve 2yi engeller.
Yeşil çaypolifenoller vegallocatechin'leriçeriği dolayısıyla AIDS e sebep olan HIV virüsünü engeller.
Yeşil çaypolifenollernedeniyle grip virüsünü baskılar.
İskelet-kas sistemi: Yeşil çay muscular dystrophy rahatsızlığında kas liflerinin ölümünü geciktirir veya azaltır.
Yeşil çay osteoporosis i önlemede yardımcı olur.
Yeşil çay rheumatoid arterit leri iyileştirmede ve önlemede yerdımcı olur.
Kalp-damar sistemi: Yeşil çayatherosclerosis i önlemeye yardımcı olur.
Yeşil çayiçeriğindeki ninhydrin maddesinden dolayı kan pıhtılaşmasıyla ilgili içsel bir kimyasal olan thromboxane A2 nin üretimini engeller ve epigallo catechin gallate içeriğinden dolayı da plateletbirikmesini engelleyerek anormal kan pıhtılaşmalarını engellemeye yardımcı olur.
Yeşil çay polifenoller içeriğinden dolayı yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Yemeklerden hemen sonra alındığında kan basıncını düşüren en etkin bitkilerden biridir.Bu hususta siyah çaydan çok daha fazla etkindir. Ayrıca yeşil çayın theanine muhtevası da kanbasıncını düşürmeye yardım eder.
Yeşil çay alyuvarların hücre zarlarını serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif hasarlardan korur.
Yeşil çay polifenoller ve gallocatechin'ler içermesi nedeniyle kalp çarpıntılarını önlemeye yardım eder.
Metabolizma: Yeşil çaykuvvetli antioksidan özelliklere sahiptir. Bu bakımdan E vitamininden 20 katdaha fazla,
butylated hydroxyanisole gibi sentetik bir antioksidandan da 4 mislidaha kuvvetlidir. Yeşil çayınantioksidanözelliği % 78 i polifenollerle ilgilidir.
Yeşil çay hidrojen peroksit serbest radikallerini söndürür.
Yeşil çay tekli oksijen serbest radikallerini söndürür.
Yeşil çay süperoksit serbest radikallerini söndürür.
Yeşil çay epigallo catechin gallate içeriği nedeniyle demirin, serbest radikalleri tahrik etme yeteneğiniengeller.
Yeşil çay yükselmiş kan şekeri seviyelerini % 23 kadar düşürebilir.
Yeşil çay toplam serum kolestrol seviyesini düşürür. Serum HDL kolestrol seviyesini arttırır ve serum LDL ve VLDL kolestrol seviyesini düşürür.
Yeşil çayepicatechin içeriği dolayısıyla Diabetes Mellitus Type 1in iyileşmesine katkıda bulunur. Yineaynı sebeplerle bu hastalarda yükselmiş kan şeker seviyesini düşürür.
Yeşil çay Diabetes Mellitus Type 1 hastalarında aktif olmayan beta hücrelerini rejenere etmeye yardımcı olur.
Yeşil çay hepatit hastalarının iyileşmelerine katkı sağlar.
Yeşil çay karaciğerin fonksiyonlarının gelişmesine katkıda bulunur ve karaciğeri hasarlardan korumaya yardımcı olur.
Yeşil çay karaciğerde hasara sebep olan aflatoxin e karşı koyar.
Yeşil çay içerdiği polifenoller dolayısıyla karaciğeri alkolün toksik etkilerinden korumaya yardım eder.
Yeşil çay içerdiği çay polifenolleri ve kafein dolayısıyla obesiteden muztarip hastalarda thermogenesisprosesi yolu ile kilo kaybını kolaylaştırmada yardımcı olur. Diyetsel yağların absorpsiyonunu kolaylaştıran sindirim enzimlerini bloke ederek diyetsel yağların absorpsiyonunu yaklaşık % 40 oranında azaltır. Ayrıca iştahı da baskılar.
Yeşil çay yükselmiş serum trigliserid seviyelerini düşürür.
Saçlar: Yeşil çay catechin adlı çay polifenolü dolayısıyla erkeklerde kelliğe sebep olabileceği zannedilen androgen hormonlarının etkileri engellenir.
Sindirim sistemi: Yeşil çay colitis sırasında oluşan iltihaplanmayı azaltır.
Yeşil çay ihtiva ettiği çay polifenolleri dolayısıyla kabızlığı azaltır.
Yeşil çay ihtiva ettiği çay polifenolleri dolayısıyla ishali azaltır.
Yeşil çay dizanteriyi hafifletir.
Yeşil çay ihtiva ettiği çay polifenolleri ve gallocatechin dolayısıyla birçok çeşit gıda zehirlenmesine sebep olan zararlı bakterileri engelleyerek bazı gıda zehirlenmelerini önlemeye yardımcı olur. Yeşil çay gastritleri önlemeye yardımcı olur.

Sinir sistemi: Yeşil çay theanine içeriğinden dolayı beynin alfa dalgalarını uyarır.
Yeşil çay theanine içeriğinden dolayı beynin alfa dalgalarını uyararak anksiete nin iyileştirilmesindefaydalı olur.
Yeşil çayEpigallo catechin gallateiçeriği nedeniyle iştahı baskılar.
Yeşil çayEpigallo catechin gallateiçeriği nedeniyle parkinson hastalığını önlemedeyardımcı olur.
Solunum sistemi: Yeşil çaybağırtılı öksürüğe sebep olan Bordetella pertussis Bacteria yıengelleyerek bağırtılıöksürüğü önlemedeyardımcı olur.
Uzun ömür-yaşlanma: Yeşil çayEpigallo catechin gallateiçeriği nedeniyle derideki yaşlanma prosesini( photoaging) geciktirir.

Etkileşimleri:

Destekledikleri: Yeşil çay içeriğindekiçay polifenolleri,ephedrininthermogenesisprosesine katkıda bulunma özelliklerini arttırır. Bilindiği gibi ephedrin obeziteden muzdarip kişilerde kilo kaybını kolaylaştırır. Orta dozda alınan çay polifenolleri ephedrinin kendi başına yaptığı termojenik özellikleri % 400-500 kere arttırır.

Yeşil çaysindirim sistemi kimyasallarından olan hidroklorik asit üretimini uyarır.
Yeşil çayE Vitaminini oksidasyondan korur.
Yeşil çayinsanDNAsınıkimyasal bileşik kompozitlerinden (lezyonlardan)korur.
Yeşil çayU.Vradyasyonunun derinin kolajen dokusuna yaptığı hasarı önler.
Yeşil çaySuperoxide Dismutase enziminin aktivitesini arttırır.
Yeşil çaycatalase, glutathione peroxidase, glutathionereductase, glutathione-s-transferase enzimlerinin aktivitesini belirgin bir şekilde arttırır.
Yeşil çayInositol Hexaphosphateile sinerjik etkileşmeye girerek onun iyileştirici etkilerini arttırır.
Yeşil çayiçeriğindeki çay polifenolleri ve kafeinin sinerjik etkileşmesiyle norepinephrine'i bozan catechol-o-methyltransferase enzimini inhibe ederek norepinephrine'nin thermogenesis prosesindedaha uzun zaman etki yapmasını sağlayarak obezlerin kilo kaybını kolaylaştırır.
Yeşil çay içeriğindeki epigallo catechin gallateve epicatechin gallatedolayısıyla kanser hücrelerini öldürmede doxorubicinilacının etkisini arttırır.
Yeşil çay methicillin dirençli staphylococcus aureus'un öldürülmesinde methicillin'in kabiliyetiniarttırıcı etki yapar.
Etkileştikleri: Süt proteinleri çay polifenollerinin sonlarına bağlanarak onların sindirilmelerini engelleyerek yeşil
çayın iyileştirici özelliklerini zayıflattığından sütlü çay yararını yitirir.

İçeriği:

Vitaminler: B2 - C(%0,2) - D - K
Mineraller: Alüminyum(Toksik)(%0,069) - Bakır(2) - Çinko(%0,003) - Demir(%0,15) - Fosfor(%0,32) - Flor - Kalsiyum(%0,46) - Krom - Kükürt(%0,088) - Mağnezyum(%0,22) - Mangan(%0,12) - Potasyum(%1,76Sodyum(%0,03) - Silikon(%0,024

Kimyasallar: Karbon hidratlar: Pektinler: Dekstrin(%6,1
Proteinler(%15): Chlorophyll(%0,5
Alkoloidler: Methylxanthine ler: Kafein(%0,38 -%9,3) - Theobromine(%0,076) - Theophylline(%0,3
Aminler: Difenilamin
Lignin: (%6,5
Aminoasitler(%4): Theanine(%2
Organik asitler(%1,5): Benzoik Asit - Gallic Acid - Trigallocylglucose
Polifenoller: Taninler(%35) ve çay polifenolleri(%52)
Catechin - Kaempferol - Myricetin - Quercetin - Theogallin - Epicatechin (EC)
Epigallo-Catechin-Gallate (EGCG) - Epicatechin Gallate (ECG) - Epigallocatechin (EGC)
1 bardak yeşil çay yaprağı çayı:
80 mg Theophylline
6 - 30 mgCaffeine
142 mgEpigallo-Catechin-Gallate (EGCG)
65 mg Epigallocatechin (EGC)
28 mg Epicatechin-Gallate (EGC)
17 mg Epicatechin (EC)

Tavsiye edilen dozajlar: çay polifenollerinin iyileştirici özelliklerinden faydalanmak için günlük 240-320 mg. doz yeterlidir.
Bunun karşılığı günde 3 bardak yeşil çayolarak veya yaklaşık 3 gr. Yeşil çay yaprağı olarak verilebilir.
Her bardağa 1 gr yeşil çay yaprağı gelecek şekilde demlenir.
Yeşil çay kapsülleri % 83 çay polifenolü içerecek şekilde standartize edilmişler ve 280 mg lık bir kapsülde 232 mg polifenol ihtiva eder. Günde 1 adet alınır.
52% çay polifenolü içerecek şekilde standartize edilmişler ise 200 mglık olup günde 3 adetalınarak 312 mg çay polifenolüalınmış olur.
Bir klinik çalışmada günlük 1000 mg çay polifenolü alımının mide kanserini önlediği tesbit edilmiştir.
Günlük 500 mg çay polifenolünün kan basıncını düşürdüğü de tesbit edilmiştir.
Ticari bulunabilirlik: Poşet veya yaprak halinde bulunabilir. Yapraklar % 10 kadar çay polifenolü ihtiva ederler.
100-500 mg tabletler ve 100-1500 mgkapsüller halinde bulunur.
Çay tozları ise %40 ve %50 çay polifenolü içerecek şekilde standartlaştırılmıştır.
Birde %95 çay polifenolü( %75 kateşin ve %45 epigallo catechin gallate) içeren toz yeşil çay da vardır.
Çay polifenol ürünleri sadece Amerika ve kanada da bulunur.
Ayrıca bazı saç ve deri krem formülasyonlarında da mevcuttur.

Ilgili Makaleler / Haberler

 • Sûfî Tıbbı ve çay demleme
 • Çayın Tarihi

 • Icerdigi Kimyasal Maddeler

  Camellia sinensis

  Camellia sinensis Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

  Camellia sinensis

  Bu bitki toplam 225 defa okundu