Keçiboynuzu


Diger Isimleri :

Ballıbaba [Türkçe]
Ballıboynuz [Türkçe]
Boynuz [Türkçe]
Harıp [Türkçe]
harnub [Türkçe]
harnup [Türkçe]
Harnup [Türkçe]
keçiboynuzu [Türkçe]
Keçiboynuzu ağacı [Türkçe]
Johannisbrot [Almanca]

Latince Adi : Ceratonia siliqua L.

Familya : Fabaceae


Genel Bilgiler

İngilizce adı:Carop - Lacust tree, Locust Bean Gum - St. John's Bread

Botanik Bilgisi: 10 m kadar boya ulaşabilen, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları 3-5 çift yaprakçıklı,çiçekler yeşil renkli ve meyvalar ise fasulye kapçığına veya keçi boynuzuna benzer şekilde ince, uzun ve kahve renklidirler. Meyvaların boyu 10-20 cm, kalınlıkları ise 3-5 mm arasındadır.

Tibbi Kullanimi

Keçiboynuzu nefes darlığına karşı oldukca etkindir. Özellikle aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında daha da etkindir. Yine guatr rahatsızlığından nefes darlığı çekenlerde de olumlusonuçlar alınmıştır. Ayrıca sigara içenlerde de nefes açıcıdır.
Gallik asitgibi sağlık açısından yararlı, çok fonksiyonlu bir kimyasal ihtiva eder. Antianaljezik, antibakteriyel, antioksidan, antiviral, antiseptik, antikanserojen, antiastımatik, antibronşitik, antialerjik,antihepatoksik, imünostimülant, kansere karşı koruyucu, bronşları genişletici gibi eşsiz özellikli bir kimyasaldır.
Akciğer ödeminde iyileştirici etkisi vardır.
Balgam söktürücüözelliği kuvvetlidir.
Akciğer kanserini önleyicidir. Ancak tedavi edici değildir.
Hareketli sperm sayısını arttırarak erkeklerde bu problemin giderilmesinde yardımcı olur.
İktidarsızlıkçeken erkeklerin bu rahatsızlıklarının giderilmesinde faydalı olur.
Akdeniz anemisinde kronik bir şekilde devam eden kilo alamama probleminde yardımcı olarak kilo aldırır.

Yan Etkileri: Her hangi bir yan etkisi yoktur. Taze meyvalar ishal, kuru meyvalar ise kabızlık yapıcıdır.

Tıbbi Bakış Tarzı:

Metabolizma: Toplam serum kolestrol seviyesini % 15 kadar düşürebilir.
Diabetes Mellitus Type 2 hastalarında yükselmiş kan şeker seviyesini düşürür.
Sindirim sistemi: İçeriğindeki yüksek orandaki tanendolayısı ile ishale iyi gelir. Bunun için günde 15 gr kadar yemek gerekir. Tabi, diyarenin sebebi zararlı mikro organizmaların yaptığı enfeksiyonlar olmamak kaydı ile.

İçeriği:

Vitaminler:-
Mineraller:Kalsiyum(310) - Potasyum(800) - Sodyum(10
Kimyasallar:Karbonhidratlar :( % 65)Fruktoz(8,45) -Glükoz(9,45) -Xylose(1,15) -Sakkaroz - (Gum'lar) : Karob gum
Polifenoller :Taninler
Proteinler(21000)
Lipidler(1500)
Diğerleri :Alfa-aminopimelik asit - Beta-D-glükolgallin - Beta-D-galloilglükoz - Kapronik asit
Kateşin-tannin - Keratoz - Chiroinotisol - Concanavalin - Myoinotisol - Pentosan - Primverose - Tokoferol

Olgun meyveleri gıda olarak kullanılır. Kuru meyvelerin temizlenmiş unu bilhassa süt çocuklarının mide ve barsak bozukluklarında kullanılır. Ayrıca göğsü yumuşatır ve balgam söker. Sigara tiryakileri için faydalıdır.
Keçiboynuzu, karbonhidrat, yağlar ve sodyum açısından zengindir. Aynı zamanda A ve C vitamini açısından da zengin sayılır. Selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral ve element içerir. İçerdiği element ve vitaminler yardımıyla sağlığa katkı sağlar.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları

Keçiboynuzu farklı şekillerde ve genelde kış aylarında tüketilmektedir. Bunun sebebi özellikle kış aylarında artan astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi geldiğine dair oluşan düşüncedir. Keçiboynuzu aynı zamanda gribal enfeksiyonlara ve üşütmeden kaynaklanan hastalıklara karşı da etkili bir besin kaynağıdır. Özellikle önemli bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede metabolizmaya hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

Keçiboynuzu Kolesterole İyi Gelir: Keçiboynuzunun kolesterole iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Keçiboynuzunun içerdiği liflerin ve zengin gıda içeriğinin LDL seviyesini (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutucu özelliğinin olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda keçiboynuzunun hiper kolesterol için ayrıca tedavi amaçlı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.

Keçiboynuzu Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: 2002 yılında yapılan bir araştırma sonucu keçiboynuzunun içerdiği beta-karoten maddesinin güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde midenin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Midenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde görevini yerine getirmeye yardımcı olduğu gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Bunun dışında antioksidan özelliği sayesinde bağırsak enfeksiyonlarından koruyucu özelliği vardır. Dolaylı olarak bağırsakların kansere yakalanma riskini azaltır.

Keçiboynuzu İshale Karşı Etkilidir: Genel anlamda sindirim sistemi dostu olan keçiboynuzu, aynı zamanda sindirim sistemi ile ilgili bazı sorunları gidermede etkilidir. Bunlardan başlıcası ishaldir. İshale karşı keçiboynuzunun anlık etki gösterdiğini belirten uzmanlar, ishal şikayeti olanların keçiboynuzunu tüketmelerini önermektedir. İshal tedavisi için yetişkin ve çocuk ayrımı yapılmamıştır.

Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korur: Keçiboynuzunun en önemli faydalarından bir tanesi de akciğer kanserine karşı vücudu koruyucu etkisinin olmasıdır. Antioksidan özelliği ile keçiboynuzu kanser hastalığının nedenlerini minimuma indirir. Akciğerleri temizleyici özelliği vardır. Sigara ve diğer zararlı maddelerin verdiği zararları gidermeye çalışır ve bunun yanında akciğeri hastalıklara karşı korur.

Hasarlı Hücreleri Onarır: Çok nadir özelliklerden bir tanesini taşıyan keçiboynuzu, hasarlı hücrelerin onarılmasında da etkili rol oynar. Hasarlı hücrelerin onarılarak tekrar görevlerini yerine getirme özelliklerini kazanmaları bünye açısından çok önemlidir. Keçiboynuzu, sürekli ölen hücreler yüzünden zayıf düşen savunma sistemine hasarlı hücreleri iyileştirerek katkıda bulunur. Ve hastalık esnasında tedavi özelliği sağlarken hastalık öncesinde vücudun hastalıkla mücadele gücünü arttırır.

Alerjik Hastalıklara Karşı Keçiboynuzu: Keçiboynuzunun antialerjik ve antibakteriyel özelliği vardır. Çok etkili bir antioksidan olması bu özelliğinin en önemli sebebidir. Özellikle solunum yollarında oluşan zararlı bakterileri ve kış aylarında meydana gelen salgın hastalıklara karşı çok etkilidir. Nezle grip gibi yayılması mümkün olan salgın hastalıklar yanında alerjik astıma karşı da etkili bir şifa kaynağıdır.

Astım ve Bronşit Hastalıklarına Karşı Etkilidir: Keçiboynuzunun astım ataklarını sakinleştirici rolünün yanında bronşit hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir. Bazı bilimsel araştırma sonuçları da bu yönde bilgiler verir. Antioksidan özelliği alerjik astıma karşı çok etkili olmasını sağlar ve genel anlamda solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Çocuklarda etkisini daha çabuk göstermektedir.

Grip Hastalığına İyi Gelir: Keçiboynuzunun antioksidan özelliği, ona doğal bir antibiyotik özelliği katmaktadır. Kış aylarında çok sık görülen ve bulaşıcı olma özelliği olan grip hastalığına karşı etkilidir. Grip hastalığına neden olan virüsleri ortadan kaldırırken vücudu grip ve benzeri hastalıklara karşı korur.

Öksürüğe İyi Gelir: Keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe neden olan serbest radikalleri ve enfeksiyonları ortadan kaldırır, hissedilir derecede bir rahatlama sağlar ve öksürüğü giderir.

Kalp ve Damar Hastalıklarından Koruyucu Özelliği Vardır: Çok önemli bir antioksidan olan keçiboynuzu kalp damar hastalıklarından korunmak için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Kanı temizleme özelliğinden dolayı damarların sıkışmasına engel olur ve kalp hastalıklarına neden olabilecek unsurları ortadan kaldırır. Keçiboynuzunun bu özelliği birçok bakımdan genel anlamda bünye için önemlidir.

Mideye Faydalıdır: İçerdiği liflerin yardımıyla genel anlamda sindirim sistemini koruyucu özelliği vardır. Lif içeren bütün besinler mide için faydalıdır ve midenin güçlenmesini sağlar. Keçiboynuzunun midedeki asit seviyesini dengeleyici özelliği vardır. Bunun yanında şişkinlikleri giderir ve şişkinlik hissini ortadan kaldırır.

Kemik Erimesine Karşı Koruyucudur: Keçiboynuzunun diğer bir özelliği de kemik erimesi gibi ciddi hastalıklara karşı etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun bu tür hastalıkları tedavi ettiği söylenemez ama içerdiği yüksek derecedeki kalsiyum sayesinde çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de kemik sağlığı için önemlidir. Çocukların sağlıklı bir iskelete sahip olmalarını sağlarken yetişkinlerin kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cinsel İstek Gücünü Arttırır: Keçiboynuzu genel anlamda inanılmaz bir enerji deposudur. Cinsel gücü ve isteği arttırıcı özelliği vardır. Bunun yanında iktidarsızlığa karşı etkili olduğunu söyleyen ve sürekli tüketilmesini öneren uzmanlar vardır. Sperm azlığına karşı çok etkili olduğu söylenmektedir.

Sinir Sistemini Korur, Çocuklarda Zeka Geliştirici Özelliği Vardır: Antioksidan etkisi ve hücreleri yenileme özelliği keçiboynuzunu sinir sistemleri içinde vazgeçilmez bir besin kaynağı kılmaktadır. Beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Tüketimi sinir sistemlerine etki ettiği için çağın hastalığı strese karşı direnci arttırır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları:

Keçiboynuzu pekmezi daha çok cinsel veya sperm sorunu yaşayan kişilerin çözüm için sık sık başvurduğu bir şifa kaynağıdır. Fakat bunların dışında birçok hastalığa da faydalıdır. İçerdiği zengin vitamin ve besin kaynakları özellikle solunum yolu hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Kalsiyum açısından zengindir, kemik sağlığına çok faydalıdır.
E vitamini içerdiği için astım, bronşit, grip, nezle gibi hastalıklara faydalıdır.
Öksürüğü giderir ve rahatlama sağlar.
Balgam söktürücü özelliği vardır.
Sindirim sistemi sorunlarını çözer, şişkinliği giderir, bağırsakları temizler.
Yüksek derecede sodyum ve potasyum içerdiği için karaciğere çok faydalıdır.
Kansere yakalanma oranını %90 oranında düşürdüğü söylenebilir.
Kalp sağlığı için önemlidir, kalp çarpıntısını önler.
Doğal bir enerji kaynağıdır.
Kanı temizleme ve damar tıkanıklıklarını giderme özelliği vardır.
Çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.


Ilgili Makaleler / Haberler

  • Akciğerleri Temizleyen Bitkiler

  • Icerdigi Kimyasal Maddeler

    Ceratonia siliqua L.

    Ceratonia siliqua L. Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

    Ceratonia siliqua L.

    Bu bitki toplam 256 defa okundu