arapkahvesi


Diger Isimleri :

arapkahvesi [Türkçe]
dağkahvesi [Türkçe]
kahve [Türkçe]
Kaffee [Almanca]

Latince Adi : Coffea arabica

Familya :


Genel Bilgiler


Tibbi Kullanimi

deri(kuru):
2 orta boy havucun suyuna 1 yumurta sarısı ve 1 kahve kaşığı ay çiçek yağı karıştırılarak, iyice çalkalanır. deri bu sıvıyla ovuşturulur ve 15 dakika etkilenmeye bırakılır. daha sonra ılık suyla yıkanır.

cilt bakımı:
bir adet yumurta sarısını, bir kahve kaşığı süzme bal ve bir yemek kaşığı yulaf ya da çavdar unuyla, ya da bir yemek kaşığı papatyayla karıştırarak güzellik maskesi olarak kullanabilirsiniz.


kabızlık:
muz ve çikolata kabızlık yapar. beslenmede, kepekli ve lifli besinlere ağırlık verilmesi gerekir. günde alınan sıvı miktarı 2 litrenin altına inmemelidir. kahve, bira ve şarap kabızlığa yol açar. dişlerin görevini mideye yüklememeye özen gösterilmelidir. elden geldiğince uzun çiğnemek ve sık yutmak gerekir. eğer dışkılamada 6-7 günlük tedaviye karşın bir düzelme görülmezse, mutlaka doktora başvurulmalıdır. dışkılayamamanın yanı sıra, karın ağrıları, kusma ve kan basıncında sapmalar görülürse, bağırsak düğümlenmesinden kuşkulanmak ve acilen hastaneye ulaşmak gerekir.


unutkanlık:
polen
beyindeki kan dolaşımını güçlendirip daha iyi kanlanmasını sağlar. unutkanlığı önler, kafa işçilerinin uyanık kalmalarını, kısa sürede yorulmamalarını sağlar. kafa işçilerinin kahve, çay ve uyarıcı maddeler almaları yerine, çiçektozu kürü yapmaları yerinde olur.


romatizma:
potasyum ve kalsiyum içerikli besinlere öncelik verilmesi gerekir. bu maddeleri içeren besinler aşagida belirtilmiştir: taze sebze, meyve, salatalar, findik-fistik türleri ve çig süt. konservelerden, agir yaglardan ve tatlilardan kaçinilmalidir. yalnizca, sizma tabir edilen bitkisel yaglar tüketilmelidir. kahve ve alkole yanaşilmamali, bolca çig süt içilmelidir. bedenin zehirlerden ve asitlerden tümüyle arinabilmesi için, sindirim sisteminin ve karacigerin tam kapasite ile çalişmasina özen gösterilmelidir. sirt agrilarinin büyük bir bölümünün romatizma ile hiçbir bagi yoktur. bu agrilar genellikle iş yerinde kullanilan yanliş iskemleden veya yanliş oturma biçiminden kaynaklanir. ayrica, bir depresyon hali de sirt agrilarina neden olabilir.


eklem iltihabi:
sigara içilmemeli, alkol ve kahve en aza indirgenmelidir. haftada 1 gün elma günü uygulamak yararli olabilir. 1-1.5 kg elma dörde ayrilir ve ögünlerde yalnizca elma yenir.


öksürük kesici:
yumurta sarısı (1 adet)
zeytinyağı (1 kahve fincanı)
toz şeker (1 yemek kaşığı)
karışım şeker eriyinceye dek çırpılır
günde istenildiği kadar 1 kahve kaşığı alınır
.


Kahvede kafein alkoliti vardır. Kafeinin az miktarının damarları genişletmek sûretiyle uyarıcı etkisi vardır. Kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumu hızlandırır. Kanı beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerle zehirlenmelere karşı kullanılır. Fazla miktarda alındığında uyarıcı etki fazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, kulakların uğuldamasına sebep olur.

Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Coffea arabica

Coffea arabica Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Coffea arabica

Bu bitki toplam 134 defa okundu