Popüler Yazilar

 1. Ginseng ve Faydaları
 2. Hibiskus Çayının Faydaları
 3. Akciğerleri Temizleyen Bitk...
 4. Göz İltihabı için Şifalı Bi...
 5. Ceviz ağacının altında nede...
 6. Gribe Karşı Doğal Yöntemler
 7. Hatmi Çiçeğinin Faydaları
 8. Kırlangıç Otunun Faydaları
 9. Limonlu Suyun Faydaları
 10. Papatya Çayının Faydaları

kakule


Diger Isimleri :

kakule [Türkçe]
malabar kahvesi [Türkçe]
Kardamon [Almanca]

Latince Adi : Elettaria cardamomum

Familya : Zingiberaceae


Genel Bilgiler

Zencefilgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen, ancak Güney Hindistan ile Asyanın sıcak ve bataklık orman alanlarında yabani olarak yetişen, çokyıllık duyarlı otsu bitkidir, iklim uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen kakule, 3-5 m. boylanabilir. Mızrak biçimli iri yapraklarının üzeri koyu yeşil olup yaprakların altı daha açık yeşil ve ipeksi görünüşlüdür. Bitkinin sarı renkli küçük çiçekleri, ilkbaharın ortasından yaz başına kadar açar. Daha sonra bu çiçekler, içinde bitkinin koyu kırmızı-kahverengi tohumlarını taşıyan 1-2 cm. uzunlukta, üzeri boydan boya çizgili, soluk yeşil ya da kirli beyaz renkli ve üç hücreli tohum zarfı şeklindeki meyvelere dönüşür. Bu hücrelerde 5-7 tane tohum yer alır. Tohumlar hoş kokulu ve baharlıdır. Kakule bitkisi yüksek nemlilik oranı bulunan ve kısmen gölgelik tropik iklimi olan yerleri, bitek ve sulak toprağı sever. Döktüğü tohumlarla çoğalır ya da köklerinin bölünmesiyle çoğaltılır.
Kakule tohumları % 4e varan oranda uçucu yağ ile terpinilasetat, sineol, limonen, sabinen ve pinen adlı maddeleri içerir. Bu tohumlar hoş kokuları nedeniyle, öğütülmeden aynen ya da öğütülüp toz haline getirilerek bazı yemek, ekmek, kurabiye, bisküvi, turşu, likör ve şaraplara katılır. Yakındoğu ülkelerinde kahveye eklenip kakule kahvesi yapılarak içilir. Tohumları parfüm endüstrisinde de kullanılır.

Tibbi Kullanimi

• İştahı artırır.
• Midevidir. Sindirim sistemini uyarır. Sindirim işlemini kolaylaştırır.
• Dispepsi (sindirim yetersizliği) nedeniyle oluşan mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Aynı nedenle oluşan karın ağrısını da geçirir.
• Baş ağrısını geçirir.
• Tükürük akışını hızlandırır.
Bu etkileri sağlamak üzere piyasada satılan kakule tohumları alınır, 1 bardak kaynar suya o anda ezilen 1 tatlı kaşığı dolusu kakule tohumu konur. 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde üç kez birer bardak içilir. Eğer iştah açıcı ya da gaz söktürücü etkisinden yararlanılacaksa, bu infüzyon yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır.
• Kakule tohumları ayrıca nefesin kötü kokusunu da temizler. Bunun için bir-iki kakule tohumu ağza alınıp çiğnenir.

Ayurvedik tıp kakuleyi sindirim sistemi bozukluklarında binlerce yıldır kullanagelmiştir.
Mikro dolaşımı uyardığından bir tonlandırıcı olarak kullanılır.
Cardamomi İştah açıcı, gaz söktürücü ve midevi etkilere sahiptir. Kahveye konur.
Kakule cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir. Özellikle çay ve kahvenin içine eklenerek tüketilen bu şifalı bitkinin, erkeklerin yaşadığı cinsel problemleri hormonlara yaptığı doğal etki ile çözdüğü saptandı.

Kanser hücreleri ile mücadele eder ve sağlıklı hücrelerin sayısını arttırır. Özellikle karaciğerde, kansere sebep olan maddelerin birikmesini önleyerek bu organdaki kanser oluşumunu engellediğine dair bulgular söz konusudur. Kakule, lösemiyi, bir diğer adıyla kan kanserini yavaşlatması konusunda etkili olduğu iddia edilen bitkilerden biri olarak da dikkat çeker.

İdrar ve gaz söktürücü özelliklere de sahiptir.

Sindirim sistemini rahatlatan ve hazmı kolaylaştıran kakule, bağırsak parazitlerini de azaltır hatta yok eder. Mide ağrısı, mide bulantısı ve reflüye iyi gelir.

Solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları için sık sık başvurulan bir bitkidir. Astım, bronşit ve nezleye karşı faydalıdır. Öksürüğü keser.

Hafızayı kuvvetlendirerek unutkanlığa iyi gelir.

Ağızınızda oluşan kötü kokuları yok etmek için de etkilidir.

Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Elettaria cardamomum

Elettaria cardamomum Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Elettaria cardamomum
Bu bitki toplam 4.572 defa görüntülendi

Popüler Bitkiler
 1. devedikeni
 2. Acı pelin
 3. Eşek hıyarı
 4. kayakoruğu
 5. Dorn Becher Strauch
 6. Ägei Herbstzeitlose
 7. isveç iksiri
 8. Cayennenpfeffer
 9. Bitterklee
 10. Acem lalesi

Merak Ettikleriniz
• Soru ve Cevaplar
Positive SSL