at kuyruğu


Diger Isimleri :

atkuyruğu [Türkçe]
atkuyruğuotu [Türkçe]
inek ölüm otu [Türkçe]
insan otu (kaburga) [Türkçe]
kedi kuyruğu [Türkçe]
kırkkilitotu [Türkçe]
tilki kuyruğu [Türkçe]
zemberekotu [Türkçe]
Schachtelhalm [Almanca]

Latince Adi : Equisetum arvense

Familya : Equisetaceae


Genel Bilgiler

Toplama/kurutma: Bataklık ve karasuluk bölgelerde yetişen kalın saplı(başparmak kalınlığında) uzun boylu(1-2 metre) bitkiler kullanılmaz. Toplanacak bitkiler, 25-60cm yükseklikte ve sapı 3-6mm civarında olan türlerdir. Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir.
Mayıs-Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.
Bileşim: %60-70 dolaylarında silisik asit, potasyum tuzları, flavon glikozitleri, saponin, alkaloitler, acı maddeler ve tanen.
Drog adı: Equiseti herba / tüm bitki(kök hariç)
Tentür: Equisetum hiemale D1

Tibbi Kullanimi

Etkileri: Sıkıştırıcı/sağlamlaştırıcı, idrar söktürücü, öncelikle bacak ödemlerini çözücü, yara iyileştirici, kronik öksürükleri yatıştırıcı, akciğeri güçlendirici, kan temizleyici.Kullanım alanları: Romatizma, gut, kronik öksürük, akciğer hastalıkları ve bacak ödemleri. Önemli özelliği, bedende biriken sıvıları(ödemleri) organizmanın mineral dengesini bozmadan dışkılayabilmesidir. Böbrek, idrar yolları ve mesane iltihabında başarıyla kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği silisik asit sayesinde, akciğer hastalıklarında, katılgandoku, deri, saç ve tırnaklarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılmalıdır. Tüm deri hastalıklarında ve geç iyileşen yaralarda, kompres, yıkama veya banyo katkısı olarak kullanılabilir. Ayrıca, banyo katkısı olarak, kan dolaşımı bozukluklarında, kırıklar nedeniyle oluşan şişliklerde, bacak yaralarında ve deri rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Romatizma ve gut hastalıkları da, metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar olduğu için, silisik asit içerikli banyolarla çok olumlu etkilenebilirler. Ayrıca, bel ağrılarında alınan tam banyolar çok rahatlatıcı olabilir. Bademcik, dişeti ve ağız boşluğu iltihabında gargara ve çalkalama biçiminde kullanılır. İstem dışı idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda idrar kaçırmalarına karşı çay kürleri uygulanmalıdır. Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabilecek bitkilerin başlıcalarındandır.
Karışım: Prostat rahatsızlıklarında, yakıotu ile eşit oranda karıştırılır.
Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.
Tentür: Equisetum hiemale D1 veya D2, yukarıda anılan tüm hastalıklara karşı, günde pek çok kere, 10-15 damla, biraz suyla inceltilerek doğrudan dil üstüne alınır.
Banyo katkısı: 100g kuru bitki veya 200g taze bitki sıcak suyla haşlanır ve 1 saat demlendikten sonra süzülerek, sıcak banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır ve sonrasında yatakta bir süre dinlenilir.
Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktor onayı alınmalıdır.

böbrek ve mesane taşı:
1 lt. suya birer tutam kırkkilit otu, mısır püskülü ve kiraz sapı konur, 5 dk. kaynatılır ve süzerek günde 2-4 bardak içilir. ağrıyı dindirmek içinse; 1 lt. suya birer tutam keten tohumu ve meyan kökü ko- nur, 15 dk. kaynatılıp süzülür ve günde 3-4 bardak, aç karnına içilir.


idrar söktürücü:
ardiç kozalagi
atkuyrugu
ayrik kökü
çay yapragi
funda
güveyfeneri meyvesi
hercai menekşe
hodan
kasikotu
kayişkiran kökü
kereviz tohumu
kiraz sapi
kuşkonmaz kökü
maydanoz tohumu
misir püskülü
mürver çiçegi
ölmezçiçek
rezene meyvesi
sogan
yapişkanotu

adet ağrılarını önleyici:
atkuyruğu (yaz sürgünü) 25 gram
beşparmakotu (kök) 25 gram
kediotu (kök) 25 gram
civanperçemi (bitki) 25 gram
1-1.5 çk karışım alınır, kaynatılmış 1 çf suda 10-15 dakika demlenir, süzülür
günde 2 kez yemek aralarında içilir birer çf içilir.

romatizma:
atkuyruğu çayı, bedenin mineral dengesini bozmadan, fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin dışkılanabilmesini sağlayabilecek bitkilerin en değerlisidir. günde 2-3 bardak bitki çayı, aç karnına, tatlandırılmadan içilmelidir. 5-6 günlük bir kürden sonra 2-3 gün ara verilip, yine 5-6 günlük bir küre başlamak doğru olur. uygulanan 2-3 kürden sonra, 1-2 hafta ara verilmelidir.

karaciğer diyeti:
ödem çözecek, bedeni ve kani zararlı maddelerden ve asitlerden arındıracak şifalı bitki çayları:

-atkuyruğu çayı, günde 2-3 bardak, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. 5-6 günlük bir kürden sonra, 2-3 gün ara verilip, yeniden 5-6 günlük bir küre başlanır. 2-3 kür yeterlidir.
ısırgan otu çayı, günde 2-3 bardak, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. 2-3 haftalık bir kür yeterlidir.
eğir kökü çayı, 1 bardak, gün boyuna yayılarak, yudum yudum içilir. bu kür 2 haftadan fazla sürdürülmemelidir.
sinirli ot çayı, günde 3-4 bardak, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. 2-3 haftalık bir kür yeterlidir.
pelin otu çayı, günde 1-2 bardak, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilir. en fazla 1-2 hafta kullanılmalıdır.
bitki harmani: ısırgan otu, frenk kimyonu, binbirdelikotu, papatya ve adaçayı, ince kıyılmış olarak eşit oranda karıştırılır. 2-3 çay kaşığı dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. günde 2-3 bardak çay, biraz bal ile tatlandırılarak, öğün aralarında içilir. 3-4 hafta boyunca kullanılabilir.Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Equisetum arvense

Equisetum arvense Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Equisetum arvense

Bu bitki toplam 184 defa okundu