Popüler Yazilar

 1. Ginseng ve Faydaları
 2. Hibiskus Çayının Faydaları
 3. Akciğerleri Temizleyen Bitk...
 4. Göz İltihabı için Şifalı Bi...
 5. Ceviz ağacının altında nede...
 6. Gribe Karşı Doğal Yöntemler
 7. Hatmi Çiçeğinin Faydaları
 8. Kırlangıç Otunun Faydaları
 9. Limonlu Suyun Faydaları
 10. Papatya Çayının Faydaları

ceviz


Diger Isimleri :

Ceviz [Türkçe]
ceviz [Türkçe]
kral cevizi [Türkçe]
orient cevizi [Türkçe]
Walnuss [Almanca]

Latince Adi : Juglans regia

Familya : Juglandaceae


Genel Bilgiler

Cevizgiller familyasında yer alan Juglans cinsi, kışın yapraklarını döken 20 kadar ağaç türünün ortak adı cevizdir. Bu türlerden ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilen ve konumuzu en çok ilgilendiren Adi cevizin (J. regia) anavatanının İran olduğu sanılmaktadır. Bu tür, 20 m. kadar boylanabilen, 150-200 yıl yaşayabilen: yuvarlak tepesi, sık dal ve yapraklarıyla toprağı örten, altında diğer bitkilerin gelişmesini engelleyen ve hatta insan sağlığı için zararlı sayılabilecek kadar koyu gölge veren bir ağaçtır. Gövde kabuğu başlangıçta gümüşi renkte iken, ağaç yaşlandıkça rengi koyulaşır ve çatlar. Yaprakları oval biçimli 5-7 uzun yaprakçıktan oluşur. Yeşil renkli erkek ve dişi çiçekleri aynı ağaç üzerinde bulunur ve genellikle mayıs ayında açarlar. Ağacın ekim ayında olgunlaşan meyvesine ceviz, meyvenin yeşil renkli kabuğuna gövek ya da tetir denir. Ceviz ağacı, tohumuyla çoğalır. Ceviz ağacının yaprakları tanen, uçucu yağ ve acı boyarmadde olan juglonu içerir. Güçlü ve değerli bir besin maddesi olan meyvesi (ya da tohumu) ise doymamış yağlar yönünden zengindir. Ayrıca yüksek oranda protein ile potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi elementleri ve özellikle C ile B vitaminlerini içerir. Bu meyve taze ya da kuru olarak yenir. Kurutulmuş cevizin içi tatlı ve pasta yapımında kullanılır. Bazı yerlerde sucuk ve pestilleri yapılıp tüketilir. Ceviz ağacının sert kerestesi mobilyacılık ve kaplamacılıkta pek makbuldür. Gövekleri, doğal boyamacılıkta pamuk, ipek ya da yün ipliklerini kahverengiye boyamakta kullanılır.

Tibbi Kullanimi

Cevizin taze ve kurutulmuş yaprağı, göveği, meyvesinin ve meyvesinden çıkarılan yağının (ceviz yağı) tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma şöylece sıralanabilir:
• Peklik vericidir.
• İştah açıcıdır.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.
• Kan şekerini düşürür.
• Kanı temizler.
• Kemiklerin zafiyetine karşı etkili olur.
Bu etkileri sağlamak üzere, ceviz ağacı yapraklı iken taze yaprakları ilkbaharda (ya da yazın) toplanıp gölge yerde özenle kurutulur. Işık almamasına ve kararmamasına dikkat edilen kuru yapraklarıyla %2lik bir infüzyon yapılır. Yani l litre (yaklaşık dört bardak) kaynar su, 20 gr. yaprağın üzerine dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilerek infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde iki-üç bardak içilir. Yaprağı yerine sonbaharda ceviz meyvesinin yeşil kabuğu olan gövek de kullanılabilir.
• Deri hastalıklarında ceviz antiseptik olarak kullanılır.
Bunun için aynı infüzyon, şikayetli yerlere dıştan uygulanır.
• Şeker hastalarına bedenleri güçlensin diye günde 3 adet ceviz yemeleri öğütlenir.
• Ceviz yağı müshil ve safra artırıcı etkiler taşır. Bunun için, bu yağa biraz su katılarak içilmesi gerekir.
UYARI
• Ceviz pek besleyici bir meyve olduğundan aşırı miktarda yenmemelidir.
fistül:
bir fincan ceviz yagina bir çay kaşigi toz kükürt konur, isitilir. sargi bezi islatilip fistül üzerine bantlanir.


şeker hastalığı:
bitki karışımı çayı: ceviz yaprağı, zeytin yaprağı, kara dut yaprağı, kara üzüm yaprağı, böğürtlen yaprağı, ısırgan otu ve yulaf bitkisi, kurutulmuş ve ince kıyılmış olarak, eşit oranda karıştırılır. 2-3 çay kaşığı dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. günde 2-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. iki haftalık bir kürden sonra bir hafta ara verilir ve aynı küre yeniden başlanır. bu karışım için ille de tüm bitkilerin bir araya getirilmesi gerekmez. hatta, bitkiler tek olarak da kullanılabilir.


basur (1- haricen):
ceviz yaprağı
civanperçemi
mürver çiçeği
servi kozalağı
sığırkuyruğu yaprağı,


ergenlik sivilcesi:
mayis papatyasi-ceviz yapragi losyonu: 1 avuç dolusu ince kiyilmiş ceviz yapragi, 200 ml ari suda 10-15 dakika boyunca hafif isida kaynatilir ve süzülür. 1 avuç papatya, 100 ml kaynar ari suyla haşlanir, 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve ceviz yapragi suyuyla kariştirilir. soguduktan sonra, 50 ml gülsuyu eklenir ve iyice çalkalanir. her gün, losyonla nemlendirilen pamukla yüz temizlenir.


yaşlılık rahatsızlıkları:
önlem olarak ayrıca, her gün ceviz büyüklüğünde 1-2 soğan yenebilir. iki günde bir, sabahları aç karnına, 1 çay kaşığı beyaz hardal tohumu biraz suyla yutulabilir. kuşburnu meyvesinin çekirdeği, adaçayı ve ısırgan otu eşit karışımı veya ökseotu, oğulotu ve binbirdelikotu eşit karışımından demlenen çaydan günde 2-3 bardak, biraz bal ile tatlandırılarak içilebilir. bu önlemlerin tümü, belirli süreler içinde, bir kür olarak uygulanabilir.


ergenlik sivilcesi:
pek çok deri rahatsizligi, bagirsaklarin iyi çalişmamasindan kaynaklanir. zaman zaman bagirsaklari temizlemek yararli olabilir. yagli makyaj malzemesi kullanilmamali, yüz her akşam özenle temizlenmelidir. biyotin(h vitamini), deri için en önemli vitamindir. biyotin içerikli besinler, soya, ceviz, tavuk, pirinç ve bugday ürünleridir. ama öncelikle, yumurta sarisi ve karaciger, bu önemli maddeyi yogun miktarda içerir. ayrica, deriyi temizlemek için, binbirdelikotu (sari kantaron), mayis papatyasi, adaçayi, kekik, isirgan otu, atkuyrugu ve ihlamur çaylari da kullanilabilir.


Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem de yaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırdığını belirtti. Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarından bazıları şöyle sıralanıyor: . Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanla bunların yok olmasını sağlar. . Taze dalların kabukları ve meyvelerinin kabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir. . Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir. . Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. . Ceviz yaprakları pişirilerek çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. . Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Ilgili Makaleler / Haberler

 • Ceviz şifa ve zeka küpü

 • Içerdigi Kimyasal Maddeler

  Juglans regia

  Juglans regia Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

  Juglans regia
  Bu bitki toplam 9.417 defa görüntülendi

  Popüler Bitkiler
  1. Acı pelin
  2. Eşek hıyarı
  3. kayakoruğu
  4. Ägei Herbstzeitlose
  5. Dorn Becher Strauch
  6. Cayennenpfeffer
  7. Acem lalesi
  8. Bitterklee
  9. Herbstzeitlose
  10. Acem halısı


  Covid Trend for Countries
  Positive SSL