Maydanoz


Diger Isimleri :

Maydanoz [Türkçe]
maydanozu (kıvırcık) [Türkçe]
Krause Petersilie [Almanca]

Latince Adi : Petroselinum crispum

Familya : Umbelliferae


Genel Bilgiler


Tibbi Kullanimi

ödem:
bir litre suda bir demet maydanoz kaynatılır. bir iki günde içilir. bittikçe tekrarlanır.


tırnak iltihabı:
maydanoz kaynatılıp lapa yapılır, tırnağa sarılır. her gün tekrarlanır.


ergenlik sivilcesi:
maydanoz losyonu: 3 yemek kaşigi dolusu ince kiyilmiş maydanoz ve 100 ml 70 derecelik etil alkol, 2 hafta boyunca agzi kapali kavanozda bekletildikten sonra süzülür ve 300 ml ari suyla çogaltilir. losyonla nemlendirilen bir pamukla yüz her gün temizlenir.


alerji:
yeterli miktarda c vitamini alınması çok önemlidir. alerjik belirtilere yol açan başlıca suçlu, organizmanın salgıladığı histamin maddesidir. ama c vitamini, gereğinden fazla salgılanan bu maddeyi zararsız asitlere dönüştürebilir. c vitamini, maydanoz, dolmalık biber, portakal, kivi, greyfurt, limon ve domatesten alınabilir.


Salata ve yemeklerin süsü maydanozun nerdeyse deva olmadığı dert yok gibi. . A ve C vitamini ile demir, kükürt, fosfos ve mangan elementleri deposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırıyor, böbrek taşlarını düşürüyor, görme gücünü ve anne sütünü artırıyor. Bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Böbrekleri çalıştırarak idrar getirir ve taşları düşürüyor , kan şekerini normal seviyede tutar ve kansere karşı da koruyucudur. Yatmadan evvel yenildiğinde sabahları tatlı bir nefesle uyanmamızı sağlar. Anne sütünü artırır. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar. Görme gücünü artıyor, kaynatılıp içiildiğinde ve cilde bu suyla pansuman yapıldığında sivilcelere iyi geliyor. Kaynatılan maydanozun suyu gözlere pansuman yapıldığında gözdeki iltihaplanmaları önlüyor ve yanmayı geçiriyor. Kaynatılıp sirke ile saçlar yıkandığında saçların uzaması ve kuvvetlenmesini sağlıyor. .

Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Petroselinum crispum

Petroselinum crispum Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Petroselinum crispum

Bu bitki toplam 72 defa okundu

Positive SSL