anason


Diger Isimleri :

anason [Türkçe]
enison [Türkçe]
hakiki anason [Türkçe]
nanahan [Türkçe]
Anis [Almanca]

Latince Adi : Pimpinella anisum

Familya : Umbelliferae


Genel Bilgiler

Maydanozgiller familyasındandır. Anayurdu Doğu Akdeniz havzası ülkeleriyle Mısır olup Türkiyede Ege ve Akdeniz bölgelerinde, özellikle Burdur yöresinde yetiştirilmektedir. 30-75 cm. boylanabilen, dik ya da yere yatarak gelişen bir ya da bazı türlerinde ikiyillık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Kök oluşumu zayıf: gövdesi yuvarlak kesitli, yeşil ve dallara ayrılan yapıda olan anasonun yaprakları yeşil renkli, güzel kokulu, kenarları dişli, yuvarlak biçimli ve hafif tüylüdür. Yaz sonunda açan ve yıldıza benzeyen beyaz çiçekleri salkımlar halindedir. Bitkinin, konumuzu en çok ilgilendiren bölümü olan tohumu da güzel kokulu, açık gri-kahverengi ve yumurta biçimindedir. Güneşli, soğuk rüzgardan korunmalı yerleri: suyu iyi akıntılı ve alkalik toprağı seven anason, tohumuyla çoğalır.
Anasonun tohumunda sabit ve uçucu yağlar, nişasta ve yapışkan bitki sıvısı bulunur. uçucu yağlar, anetol ve estragol adlı maddeler ve bazı aldehitleri içerir. Anason tohumu, ülkemizde ulusal içki sayılan rakının yapımında ve pastacılıkta kullanılır.

Tibbi Kullanimi

Sağlığa yararlı etkileri Eski Mısırlılarla Romalılar döneminden beri bilinen ve bolca kullanılan anasonun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:
• Tohumunun bileşiminde bulunan uçucu yağ sayesinde mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.
• İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
• Yatıştırıcı, rahatlatıcı ve spazm çözücüdür.
• Uykusuzluğa karşı etkilidir.
• Soğuk algınlığı, öksürük, soluk borusu enfeksiyonları, boğmaca ve bronşitte rahatlatıcı etkiler sağlar.
• Göğsü yumuşatır.
• Emzikli annelerde süt gelişini artırır.
Bütün bu etkileri sağlamak üzere, anasonun olgun tohumları yaz ortası ile sonbahar arasında toplanır. 1-2 tatlı kaşığı anason tohumu alınıp uçucu yağını bırakması için hafifçe ezilerek üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. Kabın üstü iyice kapatılıp 5-10 dakika süreyle demlendirilerek infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Ancak, sindirimle ilgili şikayetlerde infüzyon yemeklerden 15-20 dakika önce alınır.
susuzluk:
anason çayı içilir. veya taze sıkılmış limon veya greyfurt suyu içilir.

idrara sık çıkma:
anason çayi içilir.

öksürük kesici:
anason meyvesi
badem yaprağı
ebegümeci çiçeği
fesleğen
gelincik çiçeği
hatmi çiçeği
hünnap meyvesi
incir (kuru)
kekik
kestane yaprağı
marul yaprağı
mercanköşk
meyan balı
meyan kökü
nilüfer çiçeği
öksürükotu yaprağı
sütotu kökü
taflan yaprağı
bütün göğüs yumuşatıcılar

süt arttırıcı:
anason meyvesi
dereotu meyvesi
kimyon meyvesi
rezene meyvesi
sütotu

gaz söktürücü:
anason meyvesi
kakule meyvesi
kimyon meyvesi
kişniş meyvesi
rezene meyvesi

hazımsızlık:
anason-rezene-frenk kimyonu eşit karişimi: 1-2 tatli kaşigi dolusu tohum havanda hafifçe ezildikten sonra, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. öglen ve/veya akşam yemeklerinden sonra, tatlandirilmadan içilir. eger temeklerden 1 saat kadar önce içilecek olursa, hem iştahi arttirir, hem de sindirimi uyarir.

mide bulantısı:
anazon meyvesi
ıhlamur çiçeği
nane yaprağı
oğulotu yaprağı

uyku bozuklukları:
yatmadan önce biraz anason çiğnendiğinde, rahat bir uykuya geçilebilir.


Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishali keser.
Kullanılan kısmi, meyvalari ve yapraklaridir. Meyveleri tamamen olgunlastiktan sonra toplanir ve gölgede kurutulur. Hazmi kolaylastirir. Istahsizligi giderir. Mide ve barsak gazlarini söktürür. Idrar artirir. Migren agrilarini keser. Astim, nefes darligi ve bronsitte görülen sikayetleri giderir.
Oleum anisi Sinir sistemi uyarıcısıdır.

Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Pimpinella anisum

Pimpinella anisum Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Pimpinella anisum

Bu bitki toplam 286 defa okundu