Nar


Diger Isimleri :

nar [Türkçe]
pomegranate [English]
Granataapfel [Almanca]

Latince Adi : Punica granatum L.

Familya :


Genel Bilgiler

Nargiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdunun Doğu Akdeniz havzası olduğu sanılan nar yumuşak iklimli, sıcak ve kurak yerleri: kalkerli, derin ve yumuşak toprakları seven: aynı adlı meyvesi yenen ve 4-5 mye kadar boylanabilen küçük ağaçtır. Akdeniz bölgesinden Japonyaya, öte yanda ABDnin güneyi ile Güney Amerika Kıtasına kadar yayılmış olup kimi yerde meyvesi için, kimi yerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde bolca, ayrıca iklimi uygun olan diğer bazı yerlerde de yetiştirilir. Kimi türlerinde, kışın dökülmeyen yaprakları genelde kısa saplı, kenarlar düz, ucu sivri, parlak ve karşılıklı dizilmiş durumda bulunur. Mayısta başlayıp yazın da açan özel nar kırmızısı renkli, süsleyici özellik taşıyan çiçekleri, çok kısa saplı, tek tek ya da 2-3 tanesi bir arada olur. iri bir portakal kadar büyüyebilen meyvesinin dış kabuğu, bir ucunda dişli bir taç taşır, esmer kırmızı ya da sarımsı yeşil renkte olur. Bu kabuğun içinde tatlı, mayhoş ya da ekşi ve kırmızı, pembe, kirli beyaz ya da sarımsı olan etli taneler bulunur. Bu tanelerin içinde de bitkinin tohumunu taşıyan sert kabuklu çekirdekleri vardır. Bitki, tohumları ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.
Nar ağacının kök, gövde ve kabuklan nişasta, mannit, reçine, tanen ve birtakım asitlerle alkaloitler içerir. Narın meyvesinde ise meyve şekeri, potasyum, magnezyum, C vitamini ile eser miktarda diğer mineraller bulunur. Nar, meyve olarak yenildiği gibi sıkılıp suyu çıkarılarak, şerbeti ya da şurubu yapılarak tüketilir.

Tibbi Kullanimi

Bitkinin tıbbi etkileri ile bunlardan yararlanma yöntemleri aşağıda verilmiştir:
• Nar ağacının kurutulmuş kök, gövde ve dal kabukları yakın zamanlara kadar en etkin tenya düşürücü olarak kullanılmıştır. Ancak, içerdiği alkaloitlerin insan için de birtakım zehirleri içermesi nedeniyle, bu kabuklar günümüzde kullanılmamakta, yerine, nar meyvesinden elde edilen infüzyondan yararlanılmaktadır.
• Ayrıca nar kabuklarının infüzyonu peklik vericidir. Narın çiçek ve tohumlarının sıkılmasıyla elde edilen su da aynı amaçla kullanılır.
• Olgun nar meyvesinin sıkılmış suyunun içilmesi ya da tanelerinin yenilmesi idrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve güçlendirici (tonik) etkiler sağlar.
• Doku ve damar büzücü etkileri nedeniyle, nar meyvesinin kabuklarının kurutulup toz halinde öğütülmüş hali, yaralarda kanı kesici olarak kullanılır.
• Aynı tıbbi nitelikleri nedeniyle, bu kabuklardan elde edilen dekoksiyon ağır diyare ve hatta dizanteriye karşı kullanılabilir.
Yukarıda sözü edilen infüzyon şöyle hazırlanır ve kullanılır: Soyulan narın kabuklan iyice kıyılır. Bunlardan 3-5 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu infüzyondan, sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez birer bardak alınabilir.
Dekoksiyon da aynı miktarda nar kabuğunun 1 bardak suyla kaynama noktasına kadar ısıtılıp daha sonra 10-15 dakika daha kısık ateşte ısıtılmasının sürdürülmesiyle hazırlanır. Dekoksıyonun alınma dozajı da aynen infüzyonunki gibidir.

Nar bitkisinin kök ve gövde kabuklarının, özellikle taşıdığı alkaloitlerden dolayı çok eskiden beri anthelmentik olarak kullanılışı yanında gallotannik asit içeren Pericarpium Granati (nar meyva kabukları) den de dekoksiyon halinde diyare ve dizanteri tedavisinde yararlanılmıştır (3, 46-49).
Çiçeklerin astrenjan etkisinin bulunduğu belirtilmiştir.
Kök, meyva kabuklan ve çiçekler % 5 lik infüzyon halinde ishale karşı kullanılan tehlikesiz ve etkili bir ilaçtır (50). Günümüzde de nar kabuğu Fransa'da ve Batı Almanya'da bu amaçla kullanılan droglar arasında yer almaktadır.
P. granatum köklerinden elde edilen ve penta-O-galloil- -glukoz içeren ekstre farelere i.p. olarak verildiğinde hipoglisemiyan etki göstermiştir (51).
Nar bitkisinin köklerinden hazırlanan sulu metanollü ekstre 150 mg /kg dozda % 50 antiimplantasyon aktivite göstermiştir. Meyva kabukları, deney hayvanlarının yiyeceklerine karıştırıldığında antifertilizan etki görülmüştür (52).
Bitkinin bütün organlarından elde edilen triterpenik karışımda ursolik asit ve betulik asit bulunduğu; yapılan biyolojik denemelerle hafif antispasmodik olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır (21).
P. granatum'un değişik kısımlarından hazırlanmış preparatlar kanser tedavisinde kullanılmıştır (53).
Meyva ekstresi antiviral aktivite gösterirken (54), antosiyanlarından dolayı da antimikrobiyal etki göstermektedir (55).
Pericarpium Granati; Çin de yanık tedavisinde kullanılan geleneksel ilaçlardandır (56).
Meyva kabukları, zeytinyağı ile karıştırılarak cilt bronzlaştırıcı ajan olarak kullanılmıştır (57).
Nar tohumlarından bitkisel yağ üretilmektedir. Pamuk tohumuyla hemen hemen aynı oranda yağ içermektedir. Östrojen yönünden (17 mg / kg) bilinen en zengin bitkisel kaynaklardan biri olan nar tohumları, hayvan yemlerine besin unu olarak süt verimini arttırmak amacıyla katılmaktadır (1, 41).
Ülkemizde de halk arasında tatlı nar suyu idrar artırıcı, midevi ve kuvvet verici; ekşi nar suyu ve kabuğu kabız ve midevi olarak kullanılmaktadır.
Yine halk arasında tansiyon ve ateş düşürücü olarak kullanıldığı gibi çeşitli içkilerde ferahlatıcı bir katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır (1, 47, 58).
Ekşi narlardan sitrik asit ve sirke elde edilişinde yararlanılmaktadır; ortalama 33 ton meyvadan bir ton sitrik asit elde edilebilmektedir (1).

bağırsak parazitleri (2- şerit düşürücüler):
erkek eğrelti kökü
felfelek tohumu
kabak çekirdeği
nar ağacı kabuğu


ergenlik sivilcesi:
şap ve narkabugunu sirkeli suda kaynatip bu su ile sivilceleri silmek yararlidir.


Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faydalıdır. Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Mide, bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.

Ilgili Makaleler / Haberler

  • Nar Ekşisinin Faydaları

  • Icerdigi Kimyasal Maddeler

    Punica granatum L.

    Punica granatum L. Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

    Punica granatum L.

    Bu bitki toplam 297 defa okundu