Popüler Yazilar

 1. Ginseng ve Faydaları
 2. Hibiskus Çayının Faydaları
 3. Akciğerleri Temizleyen Bitk...
 4. Göz İltihabı için Şifalı Bi...
 5. Ceviz ağacının altında nede...
 6. Gribe Karşı Doğal Yöntemler
 7. Hatmi Çiçeğinin Faydaları
 8. Kırlangıç Otunun Faydaları
 9. Limonlu Suyun Faydaları
 10. Papatya Çayının Faydaları

solucanotu


Diger Isimleri :

solucanotu [Türkçe]

Latince Adi : Tanacetum vulgare

Familya : Asteraceae


Genel Bilgiler

Bileşikgiller familyasındandır. Kuzey Yarıkürenin ılıman iklim kuşağında yaygın olup ülkemizde de iç, Kuzey ve Doğu Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir. 60-150 cm. boylanabilen, çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir. Kabarık çizgili, yuvarlak kesitli ve üzerinde kırmızı lekeler bulunan yeşil renkli gövdesi: hafif ama hoş kokulu, tadı acı, kenarları dişli ve derin girintili koyu yeşil renkli yapraklan vardır. Gene hafif ama hoş kokulu ve tadı acı, hardal sarısı çiçekleri yaz başından sonbaharın başına kadar sık salkımlar oluşturarak açar. Bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla yeşilimsi beyaz renkli dikdörtgen biçimli minik tohumları meydana gelir. Bol güneşli ya da kısmen gölgeli yerleri seven ve yaş olmamak koşuluyla toprak türü ayırt etmeyen solucanotu, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.
Solucanotunun topraküstü kesimleri uçucu yağ, acı glikozitler, laktonlar, flavonitler ve tanen içerir. Yaprakları potasyum yönünden zengindir. Bu nedenle çürütülüp kompozit gübre yapılan bitkilerin arasına katılır. Gene bitkinin yaprakları sinekleri kovmak üzere evde bazı yerlere asılır. Kurumuş ince dalları halıların altına konulur. Karınca ve fareleri kaçırmak üzere mutfak ve kilerde uygun yerlere yayılır.

Tibbi Kullanimi

Antik kültürlerde solucanotunun çürümeyi engellediği düşünülmüş, antiseptik özelliklerinden dolayı, bitki ölü bedenleri korumakta, mumyalama işinde kullanılmıştır.
• Bedeni güçlendirici toniktir.
• Sindirim sistemini uyarır, iştah açar. Hazımsızlığı en aza indirger.
• Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır.
• Sindirim organlarındaki kurtlardan (solucanlardan) kurtulmak için etkili bir ilaçtır. Askarit (Askaris) gibi iğne biçimli kurtlara etkili iken, şerit halindeki kurtlara etki yapmaz, içerdiği maddelerden ötürü yüksek dozda ve sürekli olarak alınması tehlikeli olabilir.
• Uyuz hastalığında dıştan kullanılan yararlı bir losyon olur.
Bu etkileri sağlamak üzere, solucanotunun çiçek ve yapraklan bitki çiçekli iken yaz başı ile sonbahar başı arasındaki devrede toplanıp özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki kez birer bardak içilir. Uyuz durumunda aynı infüzyon şikâyetli yerlere dıştan uygulanır.
UYARI
• Gebelikte soluncanotu alınmamalıdır.
• Yukarıda tanımlaması ve ilaç olarak uygulamaları sunulan Solucanotu (Tanacetum vulgare) ile Anadoluda aynı adla ve kısmen benzeri amaçlarla kullanılan ve yabani ıtır da denilen Solucanotu (Pelargonium endlicherianum) bitkisi karıştırılmamalıdır.


Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Tanacetum vulgare

Tanacetum vulgare Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Tanacetum vulgare
Bu bitki toplam 3.363 defa görüntülendi

Popüler Bitkiler
 1. Acı pelin
 2. Eşek hıyarı
 3. kayakoruğu
 4. Ägei Herbstzeitlose
 5. Dorn Becher Strauch
 6. Cayennenpfeffer
 7. Acem lalesi
 8. Bitterklee
 9. Herbstzeitlose
 10. Acem halısı


Covid Trend for Countries
Positive SSL