gilaburu


Diger Isimleri :

Adi kartopu [Türkçe]

Latince Adi : Viburnum opulus L.

Familya : Caprifoliaceae


Genel Bilgiler

Avro-sbir grubu bir bitki olan V. opulus L. nin Avrupa, Kuzaybatı Afrika, Türkistan ve Kanada doğal yayılma alanları olarak sayılmaktadır. Meyvelerinin içerdiği vitaminler, mineraller ve diğer biyoaktif maddeler nedeniyle İsviçre ve Rusya'da doğal populasyondan yapılan seleksiyonlarla çeşitler tanımlanmış; Kanada da ise, kültür bitkileri içerisine alma çalışmaları devam etmektedir.
Avrupa'da geç çiçeklenen ve beyaz çiçekli çeşitleri yaygındır. Sonbahara doğru olgunlaşan meyveleri, kışın bile ağaçta kalabilir ve Aureum, Compactum, Nanum, Notcutt, Roseum gibi çok sayıda çeşidin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Cramp Bark, Snowball Tree, King's Crown, High Cranberry, Rose Elder, Water Elder, Dog Rowan Tree, Silver Bells, Whitsun Bosses ve Black Haw şeklinde çok sayıda sinonimleri vardır. "Guelder" adı, Gueldersland'tan alınmış olup (ilk kültüre alındığı Hollanda'da bir şehrin adı), "Guelder Rose" adı altında, İngiltere'de yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tüketimi oldukça yaygındır. Norveç ve İsveç'te yıllardır unlu mamüllere katılmakta, Kanada'da ise jele benzeri tatlı yapımında kullanılmaktadır.

Tibbi Kullanimi

Böbrek: Böbrek taşlarının bütün cinsleri asılları itibarıyla suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmak- tadır (diğer bir yöntem açık operasyondur). Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı- sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir. Girebolu ise böbrek taşını, diğer usullerde ( lazer. vs. ) olduğu gibi; fiziksel parçalama yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken nede idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez. Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır. 1 kür (8 kg ) girebolu 1 hafta içerisinde 6 - 8 mm böbrek taşı eritebilmektedir. Taş 8 mm den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Girebolu ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir. Not:Sertliğinden dolayı lazerinde kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Girebolu' da eritmeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riskimiz %1-2 civarındadır.
Prostat: Girebolu, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır.
Kadın hastalıkları: Adet zorluğu ve düzen- sizliğine karşı çok etkilidir. Spesifik olarak Kramp, yumurtalık ve rahim kası rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Rahmi rahatlatır. Böylece adet görme krampları sona erer ayrıca Mensturasyondan kaynaklanan ağrıları azaltır. Düşük durumu/ tehlikesinde kullanılır. Damar genişliğini düzenlemesinden dolayı adet dönemlerinde aşırı kan kaybını ve menapozda ki kanamaları azaltır.
Kalp/ Tansiyon: Girebolu yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı , kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Girebolu " Visceral" gerilim / Tansiyon için çok etkilidir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller. Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır. Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir.
İdrar Yolu Hastalıkları: İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Viburnum opulus L.

Viburnum opulus L. Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Viburnum opulus L.

Bu bitki toplam 93 defa okundu