üzüm


Diger Isimleri :

Asma [Türkçe]
üzüm [Türkçe]
Trauben [Almanca]

Latince Adi : Vitis vinifera

Familya : Vitaceae


Genel Bilgiler

Üzüm (Vitis) yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerinden birisidir. Tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu'yu da içine alan Küçük Asya denilen, Kafkasya'yı da kapsayan bölgedir. Diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biridir. 10.000'nin üzerinde üzüm çeşidi bulunduğu tahmin edilmektedir. Anavatanı Anadolu olan çeşitler 1200'ün üzerindedir. Bunların 50-60 kadarının ekonomik üretimi yapılmaktadır.
Üzüm, üç binden fazla renk ve tadıyla taze yiyebileceğimiz en yaygın meyve olma özelliğini taşıyor.
Kurusundan bile faydalandığımız, sirke ve pekmez ürettiğimiz üzüm, eskiden efsanelerin meyvesi ve tanrıların güç kaynağı olarak kabul edilirmiş. Şekeri ve mineralleri boldur.
C vitaminlerinden yoksun olmasına karşın, A ve B vitaminleri yönünden zengin olan üzümde ayrıca bol miktarda potasyum ve demir bulunur.

Tibbi Kullanimi

Beden ve zihin gücünü artırır.
Kan yapar.
Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.
Kabızlığı giderir.
Kalbi kuvvetlendirir.
Kanı temizler.
Şişmanlıkta faydalıdır.
Hamilelerin mide bulantısını önler.
Cilt güzelliğini sağlar.
Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur.
Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.
Besleyicidir.
OPC denilen oligomeric proanthocyanidin'ler üzüm çekirdeği ekstresi ile çam kabuklarında bolca bulunurlar. Pycnogenol da denirse de bu daha ziyade ticari bir isimdir. Çok kuvvetli bir antioksidandır.

OPC nin, arteryal kalp hastalığıyla suçlanan kan yağının ve kolestrolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olduğuna inanılır.
kolajeni serbest radikallerden korudukları için cilt bakımında önemlidirler, iltihaplanmayı azaltırlar.
Anti-iltihapsal olduğundan arterit, alerjiler ve diğer iltihabi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Yaşlandıkça kılcal damarlar kırılganlaşır ve kan dolaşımı düşer. Kan damarlarının sağlık ve bütünlüğünü koruyarak cilt hücrelerine oksijen ve yiyecek ulaşımını geliştirerek büyümeyi ve onarımı destekler. Zayıf kan damarlarını destekleyici iyi bir ilaç diye kabul edilebilir.
Üzüm çekirdeği çam kabuğundan daha güçlüdür.
C Vitamininin aktivitesiniarttırırlar. C vitamini kemiğin ana maddelerinden olan kolajen üretimi için gereklidir. Ayrıca kolajen, cildin altındaki yapı iskeleti olduğundan kolajen eksikliği, kırışıklığa da yol açabilir.
varis tedavisinde yardımcıdır, ayak kramplarının giderilmesinde yardımcı olur.

Tıbbi Bakış Tarzı:

Anti-toksikliği: Collagenase enziminin aktivitesini engeller.
Elastase enziminin aktivitesini engeller.
Histidine Decarboxylase enziminin aktivitesini engeller.
Hyaluronidase enziminin aktivitesini engeller.
Ornithine Decarboxylase enziminin aktivitesini engeller.
Protein Kinase C enziminin aktivitesini engeller.
Üzüm çekirdeği ekstraktı kemoterapi sırasındaki antikanser ilaçlar yüzünden aşırı aktiflenen serbest radikallerin toksik etkilerinden vücudu korur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı karaciğer hücrelerini aşırı paracetamolün hasarlarından korur.
Ameliyat sonrası: Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidinler içermesi dolayısıyla ameliyat sonrası günde 150-300 mg alındığında ödem ve iltihaplanmaları azaltır.
Deri: Üzüm çekirdeği ekstraktı kapilerleri ve diğer damarları sağlamlaştırarak bruising hastalığınıönlemeye yardımcı olur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı günde 200 mg alındığında veya deriye sürüldüğünde zararlı collagenaseve elastase enzimleri üretimini katalizleyen xanthine oxidase enzimini söndürerek derinin kolajen ve elastin bütünlüğünü sağlamaya yardım eder. Bu aktivasyon derinin yaşlanmayla ilgili bazı özelliklerini önlemeye yardım eder.
Üzüm çekirdeği ekstraktı alındığında veya deriye sürüldüğünde deri kırışıklıklarının gelişmesinikolajenin yenilenmesini sağlıyarak, çarpraz bağlanmaları engelleyerek ve hyaluronidase enziminiengelleyerek önler.
Gözler-görüş: Üzüm çekirdeği ekstraktı göz kapilerlerini sağlamlaştırarak göz kanlanmalarına sebep olan istenmeyen sızıntıları önlemeye yardımcı olur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin leri gözretinasında toplanarak göz sağlığına katkılar sağlar.
Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin içeriği nedeniyle retina kapilerlerinisağlamlaştırarak retinopeti rahatsızlığını diyabetik olarak iyileştirir.
retinayı besleyen kapilerlerin yapısal entegrasyonunugeliştirerek miyopluğu önlemeye yardım eder.
Üzüm çekirdeği ekstraktı aydınlıktan karanlığa geçiş uyumu dahil gözün görme özelliği ile ilgili birçok özelliği geliştirir.
Hücreler: Üzüm çekirdeği ekstraktı hücre DNA larındaolabilecek hasarları önlemeye yardımcı olur.
Mitokondriya da enerji üretimi sırasında serbest radikallerin artan toksik etkisinden Mitokondriyaçeperlerini sahip olduğu antioksidan etki dolayısıyla korur.

İmmün sistem: Üzüm çekirdeği ekstraktı bazı kanser türlerinin mutasyonunu önlemede ve bazı kanser türlerininde öldürülmesinde yardımcı olur.
Bunlar: Göğüs - Lösemi - Ağız - Akciğer - Prostat - Deri ve Mide kanserleridir.
Kalp-damar sistemi: Üzüm çekirdeği ekstraktıoligomeric proanthocyanidinler içermesi nedeniyleatherosclerosis iönlemeye yardımcı olabilliir.
Günlük alınacak 100 mgüzüm çekirdeği ekstraktı kılcal damarlarısağlamlaştırır.
Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler içermesi nedeniyle angiotestindönüştürücü enziminini inhibe ederek yüksek tansiyonlu hastaların kan basıncını düşürmeyeyardımcı olur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler içermesi nedeniyle ischemic heartrahatsızlığını önlemeye yardımcı olur.
Kalp kriziniönlemeye yardım eder.
Üzüm çekirdeği ekstraktı damar çeperlerindeki kolajenin bozulmasını engelleyerek varis damarlarınınazalmasına yardımcı olur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı anüste damar çeperlerindeki kolajen in bozulmasını engelleyerek hemoroidlerinazalmasına veya iyileşmesine yardımcı olur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı iskemi nedeniyle kalp çarpıntılarına neden olan anormal kan pıhtılaşmalarını engelleyerek iskemi kaynaklı kalp çarpıntılarını önlemeye yardımcı olur.
Günde alınan 100-300 mg lık üzüm çekirdeği ekstraktı damar yetersizliklerinde 3-4 haftalık bir süredehatırı sayılır iyileşme sağlar.
Metabolizma: Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler dahil bir çok polifenol içermesi dolayısıyla çok kuvvetli bir antioksidan özelliğine sahiptir. Öyleki pek çok antioksidan özelliğinde sırasıyla E - C - Beta karoten den 2-3 misli daha kuvvetli antioksidan özellik gösterir.
Hidroksil serbest radikallerinin aktivasyonunu yok eder.
Süperoksit serbest radikallerini söndürür.
LDL Kolestrolün oksidasyonunu engeller.
Üzüm çekirdeği ekstraktı karaciğer hücrelerini, aşırı paracetamolün hasarlarından korur.
Saçlar: Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler, catechinve epicatechin içermesi nedeniyle saçı hızla dökülen, kellik sorunu olan kişilerde saç büyümesini uyarabilir.Üzüm çekirdeği ekstraktının saç büyümesini uyarmasının içeriğindeki oligomeric proanthocyanidin dolayısıyla protein kinase C yi inhibe etmesi yüzünden olduğuna inanılır.
Seksüel sistem: Üzüm çekirdeği ekstraktı ağrılı bir rahim iç zarı iltihaplanma hastalığı olan endometriosis hastalığının
semptomlarının şiddetini azaltır.
Sindirim sistemi: Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler içermesi nedeniyle pancreatitis inşiddetini azaltır.
Sinir sistemi: Üzüm çekirdeği ekstraktı Restless Legs Syndrome denen bacak seyirmelerini hafifletir.
Su balansı: Üzüm çekirdeği ekstraktı kan damarları arasında yapısal bütünlüğü sağlayarak ödemi azaltır.
Uzun ömür-yaşlanma: Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler içermesi nedeniyle güçlü antioksidanözelliklere sahip olup yaşlanmanın ilerlemesini geciktirebilir.
Yine aynı nedenlerle yaşamı uzatma etkilerine sahip olabilir.

Etkileşimleri:

Destekledikleri: Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler dolayısıyla hyaluronidase enziminin aktivitesini engelleyerek vücudun hyaluronic asit muhtevasını bozunmadan korur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı hücre DNA larındaolabilecek hasarları önlemeye yardımcı olur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı oligomeric proanthocyanidin ler dolayısıyla collagenase enziminin aktivitesini engelleyerek vücudun kolajen muhtevasını bozunmadan korur.

İçeriği:

Kimyasallar: Fenolik asitler: Ellagic asit
Polifenoller: Oligomeric Proanthocyanidin ler: Procyanidin B1 - Procyanidin B2 - Procyanidin B3Procyanidin B4 - Procyanidin B5 - Procyanidin C1 - Procyanidin B2-3'-O-gallate ve daha bir çoğu
Catechin ler: Catechin - Epicatechin
Diğer: Resveratrol
Yağ asitleri(20000): Tekli doymamışlıklılar: Oleik asit(3400) Çoklu doymamışlıklılar: Linoleik asit(14,2) Doymuşlar: Stearik asit (2400)

Tavsiye edilen dozajlar: Genel iyileştirme dozajı 100- 400 mg /gün
Oligomeric proanthocyanidin ler % 95olarak standartize edilmişlerdir.
Deri yaşlanmasını önlemek için günlük 200 mg yeterlidir.
Ticari bulunabilirlik: Üzüm çekirdeği ekstraktı diğer bir Oligomeric Proanthocyanidin ler kaynağı olan çam kabuğu(Pycnogenol) ile mukayese edilirse üzüm çekirdeği ekstraktı daha ucuzdur. Ayrıca da üzüm çekirdeği ekstraktında henüz daha kuvvetlisi keşfedilmemiş bir Oligomeric Proanthocyanidin olan ProcyanidinB2-3'-O-gallate ihtiva eder ki bu çam kabuğu soymuğunda yoktur.
Üzüm çekirdeği ekstraktı: 30 mg kapsül - 50 mg kapsül - 1000 mg kapsül - 200 mg kapsül - 250 mg kapsül - 100 mg tablet - 200 mg tablet
Deri kırışıklıklarını önlemek amacıyla 30-100 mg /gün yeterli olur.
Bundan başka deri yaşlanmasını önleme amacı ile krem halinde ve kalp dolaşım sistemini takviye amacı ile 20 mg üzüm çekirdeği ekstraktı ile yaban mersini(bilberry) ve ginkgo biloba bitkileriyle karışık olarak da satılır.

kansızlık:
50g. kınakına, 1kg siyah kuru üzüm ve 1/2kg mürdüm eriği ile, 3lt suda bir müddet kaynatılır ve günde 3 öğün içilir.

basur (2- dahilen):
asma yaprağı
atkestanesi kabuğu
devedikeni tohumu
ebegümeci yaprağı
kavak tomurcuğu
selvi kozalağı
tavşanmemesi kökü
sığırkuyruğu yaprağı

arpacık:
asma yaprağı
ceviz yaprağı
meyan kökü
mürver çiçeği
papatya çiçeği
peygamberçiçeği
sinirliot yaprağı

varis:
asma yaprağı
civanperçemi
atkestanesi kabuğu
fındık yaprağı
karamuk kökü

barsak paraziti:
bir miktar nohut 12 saat sirkede bırakılır. aç karnına yenir.


Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshali durdurur.

Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Vitis vinifera

Vitis vinifera Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Vitis vinifera

Bu bitki toplam 602 defa okundu