Nar Ekşisinin Faydaları


Nar Ekşisinin Faydaları
- Nar ekşisi bağışıklığı güçlendirir. Nar özellikle kış aylarında tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Kış aylarında tüketilmesi vücut direncinin artmasını sağlar. Kış aylarında soğuktan dolayı düşen bağışıklık direnci nar sayesinde yükseltilebilir. Bu konuda nar ekşisi de en az nar kadar etkili olan ve bağışıklık sistemi koruyan bir besindir.
- Kalbi korur. Nar ekşisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kalp sağlığını korumasıdır. Bu sebeple nar ekşisi tüketimi kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Nar ekşisi özellikle kalp damar tıkanıklığını önlemesiyle bilinmektedir.
- Kolesterolü dengeler. Vücutta kan şekerini oranını azaltan nar ekşisi bu özelliği ile kolesterolü dengelediği de bilinmektedir.
- Diş ve dişeti sağlığını korur. Özellikle dişler ve dişeti sorunları birçok kişi tarafından yaşanan sorunlardandır. Nar ekşisi doğal ilaç görevi görerek diş ve dişeti problemlerine karşı da yardımcı olmaktadır.
- Nar ekşisinin bilinen genel faydaları bunlardır. Bu faydaların yanı sıra nar ekşisinin az bilinen ama çok faydalı özellikleri de bulunmaktadır.
- Nar ekşisi enfeksiyonları iyileştirmesi yönüyle de oldukça önemli bir besindir. Nar ekşisinin enfeksiyonlara karşı vücudun direncini de artırdığı da bilinmektedir.
- Kronik yorgunluğa iyi gelir. Kronik yorgunluk özellikle hiç bitmeyen sürekli kişinin kendini yorgun hissetme halidir. Bu sebeple nar ekşisinin kronik yorgunluğa iyi geldiği de bilinmektedir.
- Vücuttan toksinleri atma görevi vardır. Nar ekşisi idrar söktürücü özelliği ile vücuttan toksinleri temizler. Böylece kişi daha sağlıklı bir vücuda sahip olur.
- Bağırsak parazitlerini tedavi eder. Daha çok yaz aylarında bağırsak parazitleri kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Nar ekşisi vücutta bulunan parazitlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda vücutta iyi bakterilerin çoğalmasını sağlayarak, bağırsak florasını düzenler.
- İshal tedavisinde kullanılır. Nar ekşisi ishal sebebi vücudun su kaybını önleyerek ishalin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
- Düzenli kullanılması ile cilt lekeleri sorunu ortadan kaldırır. Nar ekşisinin düzenli olarak tüketilmesi ciltte görülen sivilce sorunun çözümü konusunda oldukça etkilidir.
- Basur için kullanır. Makat bölgesinde ortaya çıkan basur kişileri oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Nar ekşisinin az bilinen faydalarından bir tanesi de basur için tedavi edici bir özelliği bulunmasıdır.
- Romatizma ağrılarını azaltma özelliği bulunmaktadır. Nar ekşisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de özellikli Romatizma ağrıları çeken kişiler için ağrıları azaltma özelliğinin bulunmasıdır. Böylece kişiler daha rahat bir süreç geçirebilir.
- Tatlı nar suyu kişilerde zaman zaman oluşan ses kısıklığına iyi gelmektedir. Bu sebeple ses kısıklığı bulunan kişiler nar ekşisi tükettiklerinde kısa süre içinde ses kısıklığının ortadan kalkacağı görülmektedir.
Nar Ve Nar Ekşisi Tüketimi
Nar tüketilmesi oldukça yararlı bir meyvedir. Bu sebeple birçok farklı formda nar tüketimi gerçekleşmektedir. Nar tedavi edici meyveler arasında görülmektedir. Narın kök, gövde, dal, kabuk ve meyvesi tıbbi tedavi edici olarak kullanılır. Tedavi edici ilaç panzehir ve çeşitli karışımlardan ve merhemlerin yapımında nardan yararlanır.
Tatlı Nar midede çabuk çözülebilen bir meyvedir. Bu sebeple de sindirimi oldukça kolay olan bir meyvedir. Ancak fazla tüketildiğinde midede şişkinlik meydana getirir.


Bu yazi 255 defa okundu