acı yonca


Diger Isimleri :

acı yonca [Türkçe]
atesyoncasi [Türkçe]
suyoncasi [Türkçe]
Bitterklee [Almanca]

Latince Adi : Menyanthes trifoliata

Familya : Menyanthaceae


Genel Bilgiler

Acı yonca (Menyanthes trifoliata), Menyanthaceae familyasına dahil cinslerden Menyanthes içindeki tek tür olan, çok yıllık ve otsu bir çiçekli bitkidir.
Asya'nın kuzeyi, Avrupa ve Kuzey Amerika'da, sulak arazilerde ve bataklıklarda bulunan acı yoncanın Amerika'da görüleni sıklıkla bir varyete olarak kabul görür ve bilimsel olarak "M. trifoliata var. minor Michx." diye adlandırılır. Türkiye'de daha çok Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde izlenen ve Türkçe'de "su yoncası" ya da "ateş yoncası" adları ile de anılabilen acı yoncanın İngilizce'deki yaygın adları "bog-bean" ve "buckbean", Almanca'daki yaygın adları ise "bitterklee" ya da "fieberklee" olarak geçer.
Yatay, kalın, silindrik ve sürünücü kök gövde (rhizome) ile ondan çıkan almaşık dizili, uzun saplı ve üç yaprakçıklı (trifoliate) yapraklardan oluşan acı yoncanın çiçek durumu (inflorescence), dik bir sürgün ile onun ucunda yer alan beyaz ya da pembemsi beyaz çiçeklerden oluşan bir çiçek salkımıdır (raceme). Kökleri ile kötü kokulu ve çok acı olan yapraklar tıpta kullanılır.

Tibbi Kullanimi

İştah açıcı, hazım kolaylaştırıcı ve kuvvet verici etkileri vardır.
Ateş düşürücü tesiri bilinmektedir.
Lignum Quassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü

Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Menyanthes trifoliata

Menyanthes trifoliata Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Menyanthes trifoliata

Bu bitki toplam 69 defa okundu