abdestbozanotu


Diger Isimleri :

abdestbozanotu [Türkçe]
Dorn Becher Strauch [Almanca]

Latince Adi : Sarcopoterium spinosum

Familya :


Genel Bilgiler


Tibbi Kullanimi

saman nezlesi:
bogmaca öksürügünde içilen şifali çaydan günde 3 defa birer fincan içilir.


burun kanaması:
buruna tuzlu veya normal su çekilir.


adet kanaması (çok):
genelde kramp çözücü etki içeren magnezyum içerikli besinlere ağırlık verilmelidir. bu mineral, sebze ve meyvede bolca bulunur. hatta, adet döneminden birkaç gün öncesinden başlanarak, magnezyum tabletleri de kullanılabilir.


prostat büyümesi:
hayvansal yağların tüketimi azaltılmalı, etkili baharatlardan ve tatlılardan kaçınılmalıdır. gün boyunca bol meyve yiyip, 2 litre civarında sıvı alınmalıdır. genelde soğuk meşrubatlar, ama özellikle soğuk bira, prostatın kısa sürede şişerek idrar yolunu tıkamasına neden olabilir. alkol tüketiminden vazgeçilmesi doğru olur. idrara çıkma ihtiyacı duyulduğunda, vakit geçirilmeden çıkılmalıdır. böylece, zaten yaş nedeniyle kalınlaşmış olan idrar torbası duvarlarının fazlaca zorlanması önlenmiş olur. idrarla birlikte kan görüldüğünde korkulmaması gerekir. çünkü bu durum, genellikle prostat iltihabında ortaya çıkar ve belin alt bölümüne uzanan ağrılara yol açar. vakit geçirmeden bir uzman doktora danışmak gerekir.


adet kanaması (az):
ısısı giderek arttırılan ayak banyoları uyarıcıdır ve adet kanamalarını güçlendirir. ayak banyosu yapılabilecek bir kaba, 30-35 derece sıcaklıkta bir miktar su konur ve banyoya başlanır. 5 dakika sonra, banyo suyuna yavaş yavaş daha sıcak su eklenerek, 5-10 dakika içinde su ısısı 40-45 dereceye kadar çıkarılır. banyo sonunda ayaklar kurulanır ve sıcak tutulur. ayak banyosuna, adet döneminden 7-8 gün önce başlanmalı ve kanama başlayana kadar sürdürülmelidir.Ilgili Makaleler / Haberler


Icerdigi Kimyasal Maddeler

Sarcopoterium spinosum

Sarcopoterium spinosum Hakkindaki Bilimsel Arastırmalar

Sarcopoterium spinosum

Bu bitki toplam 65 defa okundu